Przypadki wścieklizny u nietoperzy na Warmii i Mazurach. Zagrożone są rejony atrakcyjne dla turystów

2023-05-04 15:29:56(ost. akt: 2023-05-04 15:15:33)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W miejscowości Rybno (pow. mrągowski) u jednego z nietoperzy wykryto przypadek wścieklizny. Nie bagatelizując zagrożenia wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki wydał rozporządzenie w sprawie określenia obszaru, na którym mogą występować zarażone zwierzęta, sposobów jego oznakowania i wprowadzenia nakazów.
Pierwszy przypadek w miejscowości Rybno, został wykryty 27 kwietnia. Żeby określić obszar zagrożony wścieklizną u zwierząt, wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki wydał rozporządzenie, które wskazuje tereny szczególnie zagrożone.

Jak wskazuje dokument, tereny, które zostały uznane za zagrożone to:
powiat mrągowski: gmina Sorkwity: Borowe, Borowski Las, Kozłowo, Maradki, Rozogi, Rybno, gmina Piecki: Gant, Głogno,
powiat olsztyński: gmina Biskupiec: Kamionka, Mojtyny,
powiat szczycieński: gmina Dźwierzuty: Jeleniowo, Rańsk,


Mieszkańcy określonych terenów zobowiązani są do 27 lipca 2023 roku, utrzymywać psy na zamkniętym terenie lub wyprowadzanie ich tylko na smyczy, natomiast koty należy utrzymywać w odosobnieniu.

Również do 27 lipca 2023 roku przedstawiciele poszczególnych gmin zobowiązani są do oznakowania zagrożonego obszaru poprzez umieszczenie na jego zewnętrznej granicy przy drogach, tablic informacyjnych z wyraźnym napisem: "Uwaga! Obszar zagrożony, stwierdzono wściekliznę u nietoperza".