Przeszukanie u inicjatorów referendum w Gietrzwałdzie

2023-04-05 18:48:40(ost. akt: 2023-04-05 20:12:41)
Policja podczas przeszukania u inicjatora referendum w Gietrzwałdzie.

Policja podczas przeszukania u inicjatora referendum w Gietrzwałdzie.

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Policjanci z Wydziału Przestępstw Gospodarczych weszli do domu jednego z inicjatorów referendum w sprawie odwołania wójta Gietrzwałdu. Na polecenie prokuratury zabezpieczyli kopie podpisów pod wnioskiem o referendum.
— Policja pojawiła się już o 6 rano. Przeszukanie rozpoczęło się około godziny 11, bo musieliśmy zawieźć do szpitala moją 80-letnią teściową, która bardzo źle zniosła pojawienie się mundurowych z nakazem przeszukania — Jacek Wiącek, organizator referendum w sprawie odwołania wójta potwierdza informacje "Gazety Olsztyńskiej".

Policja szukała oryginałów podpisów pod wnioskiem o referendum. Te jednak dzień wcześniej trafiły do Komisarza Wyborczego. Policja po przeszukaniu zabezpieczyła kopie podpisów, które zostały znalezione w mieszkaniu organizatora referendum.

Prokurator zarządził zajęcie podpisów i przeszukanie w związku z doniesieniem złożonym przez pracownika Urzędu Gminy Gietrzwałd. Z informacji, do których dotarła "Gazeta Olsztyńska" wynika, że wójt Gietrzwałdu Jan Kasprowicz zarzuca inicjatorom referendum wprowadzanie w błąd podpisujących się pod wnioskiem o jego odwołanie.

Ostrzeżenie o podszywaniu się pod pracowników gminy przez osoby zbierające podpisy od dłuższego czasu jest umieszczone na stronie internetowej gminy. Konflikt, który doprowadził do zawiązania się komitetu referendalnego dotyczy przede wszystkim budowy centrum logistycznego sieci handlowej Lidl w okolicy Gietrzwałdu.

Przeciwnicy tej inwestycji i inicjatorzy referendum argumentują, że budowa centrum nie tylko zaszkodzi dobrostanowi mieszkańców, ale także negatywnie wpłynie na działanie sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie.

— Całe szczęście oryginały podpisów znajdują się już u komisarza wyborczego. Gdybyśmy ich nie przekazali to na podstawie postanowienia tego prokuratora byłyby zajęte przez Policję i nie moglibyśmy ich złożyć w ustawowym terminie — przekazał nam Jacek Wiącek.

Więcej szczegółów na temat konfliktu w Gietrzwałdzie już w piątkowym wydaniu "Gazety OIsztyńskiej".

Stanisław Kryściński

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Cyranka #3109270 6 kwi 2023 21:59

    Od kilku miesięcy na portalu nie zauważyłem żadnego komentarza, mimo, że sam napisałem w tym czasie kilka. A tu Gietrzwałd …. i nagle patrzę a tu komentarz! Cuda jednak się zdarzają w tej miejscowości. Postanowiłem więc i ja na nowo się tu objawić.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ttt #3109258 6 kwi 2023 07:48

    Jednak gm. Gietrzwałd to pełna cudów. Na placu gdzie ma być wybudowane centrum logistycznego sieci handlowej Lidl, wybudujcie jeszcze jeden kościół, to ludziska będą zadowolone i do GOPS-u będą latać po zapomogi.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz