"Student uzbrojony w broń palną wziął na zakładnika jednego z wykładowców..." - tak rozpoczęła się wyjątkowa symulacja z pomocą olsztyńskich policjantów

2023-03-27 09:28:06(ost. akt: 2023-03-27 13:05:24)

Autor zdjęcia: policja.gov.pl

Funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Olsztynie zorganizowali symulację, z którą musieli zmierzyć przyszli lekarze, obecnie studenci medycyny. Zadymienie, odgłosy strzałów i presja czasu to tylko niektóre elementy, które miały utrudnić im udzielanie pomocy poszkodowanym.
Student uzbrojony w broń palną wziął na zakładnika jednego z wykładowców. Groził, że go zabije. Na miejsce przybył zespół negocjatorów oraz policjanci z SPKP w Olsztynie. Podczas negocjacji napastnik zaczął strzelać w stronę policjantów. W wymianie ognia został ranny jeden policjant.

Tak rozpoczynała się symulacja, z którą zmierzyć musieli się studenci medycyny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Całe zdarzenie rozgrywało się w Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum z Centrum Symulacji Medycznej, w ramach VI Zawodów Symulacji Medycznej „OlSim”. Zadymienie, odgłosy strzałów, presja czasu to niektóre elementy, które miały utrudnić im wykonanie zadania. Podczas udzielania pomocy rannemu, do ratowników podbiegał drugi ranny funkcjonariusz, o którym wcześniej nie wiedzieli.

W rywalizacji udział wzięło 8 drużyn, które dały z siebie wszystko podczas udzielania pomocy rannym.