To jedna z najważniejszych inwestycji w Olsztynie. Strategiczny dla miasta obiekt powstaje w mgnieniu oka

2023-03-06 10:58:58(ost. akt: 2023-03-06 11:19:47)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Budynek dworca głównego w Olsztynie od lat był obiektem żartów i drwin, zarówno ze strony mieszkańców, jak i przyjezdnych. Na szczęście PRL-owską bryłę możemy "podziwiać" już tylko na zdjęciach, a w jej miejscu powstaje dworzec rodem z XXI wieku.
Po wyburzeniu starego dworca na jego miejscu powstaje nowy. Obecnie budowlańcy leją fundamenty pod budynek nowego budynku, który będzie pierwszym miejscem, który zobaczą tysiące przyjezdnych. Nowy dworzec będzie nowoczesnym i funkcjonalnym obiektem. Zostanie wzniesiony na planie trapezu, z przeszkloną fasadą. Budynek będzie składał się z trzech kondygnacji — jednej podziemnej i dwóch nadziemnych, a w najwyższym punkcie będzie miał 12 m wysokości. Budynek wyglądem będzie przypominać origami lub żagiel, co jest nawiązaniem do charakteru Warmii i Mazur.

Fot. Zbigniew Woźniak

Co istotne, na dworzec, jak też na perony będzie można dostać się też od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, bo powstaje nowe przejście podziemne o długości 140 metrów, o 100 metrów dłuższe niż dotychczasowe. Będzie szersze oraz wyższe. Obok dworca zaplanowany jest parking na 52 miejsca postojowe i 1500 metrów kwadratowych terenów zielonych.

Na stacji zamontowano już ok. 15 km nowych torów, 6 tys. metrów sieci trakcyjnej i 8 tys. metrów okablowania systemu sterowania ruchem kolejowym.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. warta 400 mln złotych realizowana jest ze współudziałem środków unijnych.