W Puszczy Romnickiej kopali oczko dla płazów, wykopali granaty

2023-01-28 17:30:38(ost. akt: 2023-01-28 17:33:49)

Autor zdjęcia: KPP Gołdap

30 granatów moździerzowych z czasów II wojny światowej wywieźli w sobotę saperzy z okolic Dubeninek koło Gołdapi. Na skrzynię pełną tych pocisków natrafiono przy budowie oczka wodnego dla płazów w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej.
Na niebezpieczne znalezisko natrafiono w Linowie w gminie Dubeninki podczas prac ziemnych przy odtwarzaniu zbiornika wodnego dla płazów. Na łyżce koparki operator zauważył drewnianą skrzynkę. Kiedy się rozpadła, wypadło z niej kilkanaście pocisków moździerzowych. Na szczęście nie doszło do wybuchu, nikomu nic się nie stało.

Miejsce zabezpieczała policja, w sobotę po znalezisko przyjechał patrol saperski z Giżycka. Saperzy odnaleźli i podjęli w sumie 30 niemieckich granatów moździerzowych z czasów II wojny światowej. W bagnistej ziemi zachowały się one w bardzo dobrym stanie, na niektórych widoczne są nawet czytelne napisy.

"Gdy saperzy zobaczyli, ile jest tych granatów, to wezwali do pomocy jeszcze dwa pojazdy z Orzysza" - powiedziała PAP mł. asp. Marta Domańska z policji w Gołdapi.

Podczas działań saperów nie była konieczna ewakuacja, bo w pobliżu nie ma żadnych zabudowań. Po południu niewybuchy zostały przetransportowane na poligon, gdzie zostaną unieszkodliwione.

Odtwarzanie oczek wodnych w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej jest częścią projektu czynnej ochrony zagrożonych gatunków płazów i gadów na obszarach Natura 2000. Ma to zapobiec wymarciu i zwiększyć liczebność populacji żółwia błotnego i kumaka nizinnego. Park krajobrazowy położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego przy granicy z obwodem kaliningradzkim. (PAP)

mbo/ akub/