Z szacunku do uchodźców z Ukrainy. Prezydent Olsztyna apeluje o nieużywanie fajerwerków

2022-12-31 14:05:39(ost. akt: 2022-12-31 14:18:07)
sylwester

sylwester

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

"Wybuchy środków pirotechnicznych przypominają najkoszmarniejsze momenty wojny z Rosją" — prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zwrócił się z apelem do mieszkańców miasta, by nie używali w sylwestra fajerwerków.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zwrócił się do mieszkańców Olsztyna, aby w sylwestrową noc nie używali fajerwerków. 

— Przed nami Sylwester — noc zabaw i radości z powitania Nowego 2023 Roku. Zwyczajowo, tej szczególnej nocy towarzyszą nam fajerwerki i petardy — kolorowe, niezwykle głośne, a bardzo często również niebezpieczne. Nie ujmując nic tradycji musimy jednak pamiętać, że od zwyczaju witania Nowego Roku fajerwerkami ważniejszy jest zdrowy rozsądek, a w tych szczególnych czasach również szacunek dla uchodźców — obywateli Ukrainy i mieszkańców Olsztyna, dla których wybuchy środków pirotechnicznych przypominają najkoszmarniejsze momenty wojny z Rosją — zwraca się prezydent Olsztyna w mediach społecznościowych. — Równie ważnym powodem, dla którego apeluję o zaniechanie wystrzeliwania petard i fajerwerków jest cierpienie zadawane zwierzętom — jak określił to św. Franciszek — „naszym braciom mniejszym”. One nie rozumieją tego, co się w takich momentach dzieje, a mając dużo bardziej wrażliwy słuch, odczuwają paniczny strach i wręcz fizyczny ból. Uciekają, szukają chwili ciszy i przyjaznego otoczenia. Dlatego musimy zrozumieć ich potrzeby i również z tych powodów zrezygnować z fajerwerków! Jestem przekonany, że Nowy 2023 Rok bez huku petard wcale nie będzie gorszy, a wręcz przeciwnie, spokój i empatia, w każdym jej wymiarze, jaka będzie mu towarzyszyła od pierwszej minuty, rozciągnie się na kolejne dni i miesiące.

Proszę i apeluję — zrezygnujmy z głośnego powitania Nowego Roku, a jedynymi wystrzałami niech będą strzelające korki od szampana.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Grzes #3107793 1 sty 2023 02:19

    Zrezygnowałem również z rosyjskiego szampana

    odpowiedz na ten komentarz

  2. pruskababa #3107784 31 gru 2022 17:10

    Już jacyś ludzie zaczęli strzelać na Zatorzu. Już mój pies leży skulony pod stołem.

    odpowiedz na ten komentarz