Nie wyrzucaj jedzenia po świętach. Możesz pomóc potrzebującym w Olsztynie

2022-12-27 07:48:44(ost. akt: 2022-12-27 08:50:45)

Autor zdjęcia: Pixabay

Zdarza się, że po syto zastawionym stole podczas świąt zostało nam za dużo żywności. Nie wyrzucajmy jej do śmieci, tylko przekażmy potrzebującym. Można to zrobić, korzystając z lodówek społecznych.
Idea lodówki społecznej jest prosta. Każdy może zostawić w niej żywność lub skorzystać z zawartości lodówki. Rzecz w tym, aby nic się nie zmarnowało.

— W okolicach świąt marnujemy 2-3 razy więcej jedzenia niż w ciągu pozostałych dni w roku — mówi Anna Archutowska, dyrektor Banku Żywności w Olsztynie. — Lodówki społeczne powstają w kolejnych miastach Polski i za każdym razem jest to trafiona inicjatywa.

Jaką żywność można zostawiać w lodówce?

Przede wszystkim taką, którą sami chcielibyśmy zjeść. Mogą to być produkty zapakowane, przed upływem przydatności do spożycia. Produkty domowe, jak sałatki, ciasta, zupy muszą być szczelnie zamknięte, opatrzone datą przygotowania i opisem. Warto mieć na uwadze zdrowie i godność drugiego człowieka.

W Olsztynie jedzenie można przekazać, korzystając z lodówki społecznej, która znajduje się przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka” przy al. Niepodległości 85, a także tej w Kortowie.

Warto spojrzeć na problem marnowania żywności szerzej, zwłaszcza po świętach.
Lodówki społeczne i jadłodzielnie działają także m.in. w Elblągu, Ełku, Biskupcu i Nowym Mieście Lubawskim.