Olsztyn przejął od PTTK Wysoką Bramę

2022-12-07 16:49:29(ost. akt: 2022-12-07 16:53:43)
Wysoka brama

Wysoka brama

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Samorząd Olsztyna przejął od Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego XIV-wieczną Wysoką Bramę i przylegający do niej hostel.
Wysoka Brama obok zamku kapituły warmińskiej, katedry św. Jakuba i jednego skrzydła starego ratusza należy do najstarszych budynków Olsztyna. Od czasów powojennych budynkiem zarządzało Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (teraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze).

Prezydent Olsztyna poinformował, że miasto rozpoczęło porządkowanie spraw związanych z własnością Wysokiej Bramy oraz przylegającego do niej budynku hostelu w 2019 roku. Urzędnicy ratusza dopatrzyli się wówczas, że w 1951 r. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej formalnie wydało zabytek PTK w oparciu o uchwałę, w której - jak podano - nie powołuje się w swej treści na żadne przepisy prawa.

— Uchwała ta została podjęta bez upoważnienia ustawowego; jako uchwała samoistna nie może stanowić podstawy prawnej do wydania decyzji administracyjnej — stwierdził wojewoda warmińsko-mazurski, do którego PTTK odwołał się od decyzji miasta.

Prezydent Olsztyna powiedział, że decyzja o przejęciu zabytku przez dwa lata przeszła przez wszystkie możliwe szczeble administracyjne i każda z instytucji potwierdzała racje miasta. Dlatego Olsztyn formalnie przejął Wysoką Bramę i hostel.

— Będziemy teraz analizować, w jakim stanie technicznym są te budynki. Zobaczymy, czy te warunki, które tam są, odpowiadają obecnym przepisom — powiedział Grzymowicz. Przyznał jednocześnie, że PTTK zgłasza chęć dalszego użytkowania Wysokiej Bramy i prowadzenia w niej hostelu. — Na razie trzeba na spokojnie wszystko przeanalizować — dodał.

Prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PTTK Marian Jurak uważa, że jest "to stan uzgodnień z miastem, a nie stan wojny". — Prowadzimy rozmowy, uzgodnienia, rozumiemy, że kwestie własności trzeba wyjaśnić, uporządkować — powiedział szef warmińsko-mazurskiego PTTK.

— Działaliśmy w tym budynku od 1948 roku. Teraz okazało się, że papiery o przekazaniu tego budynku nie do końca były w porządku. Sprawy własności trzeba było uregulować, w tym wypadku sąd przyznał rację miastu — wskazał Jurak, który dodał, że przez 80 lat Towarzystwo dbało o zabytek, więc naturalne jest, że nadal chce tam działać.

Sprawa Wysokiej Bramy i hostelu nie jest jedyną kwestią, jaką miasto ustala z PTTK. Na sąsiedniej działce pod koniec lat 60. XX wieku PTTK zbudowało piętrowe biuro i pawilon, w którym obecnie jest sklep. Teraz okazało się, że są to miejskie działki, nie PTTK. Ponieważ jednak PTTK poniosło nakłady inwestycyjne związane z budową i utrzymaniem budynków, kwestia ich własności wciąż jest przez strony regulowana; trwa m.in. wycena budynków. Marian Jurak przyznał, że sprawy te "nie stanowią obecnie żadnego zagrożenia dla działalności PTTK w Olsztynie". — Wszystko uzgodnimy, bo są to sprawy, które trzeba uregulować — zapewnił. (PAP)

Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. igrr #3107475 8 gru 2022 17:01

    Sprzeda się Prywaciarzowi i weżmie się kopertkę z 10 procentami jak zawszę

    odpowiedz na ten komentarz

  2. zasx #3107465 8 gru 2022 10:59

    Co prawda nie znam się na takich tematach, ale czy PTTK nie powinno dostać tego na własność, po tylu latach, przez zasiedzenie? Wysoka brama użytkowana przez 74 lata, działki obok ponad 50. Zasiedzenie jest po 20 latach. Moim zdaniem te obecne decyzje są bezprawne.

    odpowiedz na ten komentarz