Prezes IPN Karol Nawrocki w piątek spotka się z Piotrem Grzymowiczem

2022-11-17 15:21:16(ost. akt: 2022-11-17 17:50:13)
Prezes IPN Karol Nawrocki podczas pażdziernikowej wizyty w Olsztynie zapowiedział, że doprowadzi do całkowitej likwidacji tzw. "szubienic" w Olsztynie.

Prezes IPN Karol Nawrocki podczas pażdziernikowej wizyty w Olsztynie zapowiedział, że doprowadzi do całkowitej likwidacji tzw. "szubienic" w Olsztynie.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki spotka się w piątek z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem. Tematem rozmowy ma być przyszłość Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. W tych dniach spodziewane jest wydanie nakazu jego usunięcia.
— To prawda. Prezes IPN spotka się w piątek z Panem Prezydentem — Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza potwierdza informację "Gazety Olsztyńskiej".

Biuro prasowe prezydenta Olsztyna zastrzega jednak, że spotkanie jest zamknięte dla przedstawicieli mediów. Karol Nawrocki został zaproszony przez prezydenta Piotra Grzymowicza, żeby rozmawiać o przyszłości pomnika nazywanego przez mieszkańców Olsztyna "szubienicami".

Podczas poprzedniej wizyty w Olsztynie szef IPN zapowiedział, że jego instytucja doprowadzi do likwidacji pomnika. Wezwał też prezydenta Olsztyna do usunięcia go z przestrzeni publicznej.

Przypomniał, że pomnik podlega ustawie o dekomunizacji ze względu na propagowanie komunizmu swoją symboliką, ale także utrwala fałszywy obraz historii przedstawiając żołnierzy radzieckich jako wyzwolicieli oraz służy polityce imperialnej Rosji.

Kilka tygodni później prezydent Olsztyna nakazał spiłowanie z pomnika sierpa i młota, to jednak zdaniem komentatorów nie uchroni monumentu przed wydaniem nakazu jego likwidacji. A ten jest spodziewany w tych dniach.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Arttur Chojecki wystąpił o opinię w tej sprawie do IPN już miesiąc temu. Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Gazeta Olsztyńska", Karol Nawrocki już podpisał opinię, która ma być podstawą do wydania miastu nakazu usunięcia pomnika. Jeśli samorząd będzie zwlekał z jego wykonaniem, to wojewoda dokona rozbiórki pomnika na koszt miasta.

Prezydent Olsztyna przy okazji usuwania z pomnika sierpa i młota przypomniał, że chce poddać dyskusji "kwestie dotyczące obecności monumentu w przestrzeni publicznej Olsztyna, łącznie ze zmianą jego nazwy", zaprosił do niej prezesa IPN.

Prezes Karol Nawrocki informację o spotkaniu z prezydentem Olsztyna zawarł w relacji z działania IPN, którą przedstawił dziś w Senacie. Przypomniał, że dopiero inwazja Rosji na Ukrainę przyspieszyła proces likwidowania sowieckich monumentów.

— W ciągu ostatnich czterech miesięcy z 60 takich pomników padło 26. Mamy ambicje, aby pozbyć się wszystkich — stwierdził Karol Nawrocki. — W piątek spotykam się z prezydentem Olsztyna, który wciąż sprzeciwia się postulowanemu przez IPN i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego całkowitemu usunięciu tzw. „szubienic”, które niegdyś sławiły armię sowiecką — dodał.

Stanisław Kryściński

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3107124 18 lis 2022 08:38

    Piotr G., jak widać, nie potrafi niczego zrobić porządnie. Miał usunąć tą szkaradę, to wpadł na pomysł żeby go modyfikować? Odzywa się duch komunizmu i rozwiązań iście radzieckich. Co innego, gdyby tamtędy miał jechać tramwaj. W takim przypadku już dawno nie byłoby śladu po pomniku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3107121 18 lis 2022 08:35

    No trochę Panie Grzymowicz żeś Pan kasy na obronę pomnika przepuścił ... pseudo sondaże, ochrona, szlifowanie ... no i czas pracy za jaki ci płacimy

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz