Zagubione wioski na Mazurach - wystawa do obejrzenia w Kortowie

2022-11-08 09:31:00(ost. akt: 2022-11-08 08:22:47)

Autor zdjęcia: Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie

"Zagubione wioski na Mazurach" - to tytuł wystawy, którą do 9 grudnia oglądać można w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ekspozycja dokumentuje polsko-niemiecki projekt z udziałem studentów z Olsztyna i Düsseldorfu, którzy wspólnie badali historię zapomnianych mazurskich wsi w Puszczy Piskiej.
W latach 2017-2019 studenci z Olsztyna i Düsseldorfu prowadzili kwerendy w archiwach polskich i niemieckich. W poszukiwaniu informacji o dawnych mieszkańcach mazurskich wsi, ich życiu codziennym, analizowali dokumenty, rejestry i umowy. Zebrane informacje opracowywali w artykułach naukowych, przedstawiając dzieje mazurskich rodzin i miejscowości, które zamieszkiwali. W ten sposób udało się stworzyć poruszającą opowieść o kilku zagubionych wioskach Puszczy Piskiej.

Podczas corocznych warsztatów historyczno-konserwatorskich studentki i studenci prowadzili pomiary odnalezionych w Puszczy Piskiej mogił i cmentarzy. Dokumentowali nagrobki, krzyże, inskrypcje i obramowania grobów. W inwentaryzacjach opisywali również historyczny drzewostan oraz charakterystyczne dla cmentarzy nasadzenia. Czyścili i porządkowali zapomniane mazurskie nekropolie.

— Studenci architektury krajobrazu z Olsztyna oraz historii z Düsseldorfu badali dawne mazurskie cmentarze. To częściowo pokłosie wcześniejszego projektu Stowarzyszenia Sadyba. My się dołączyliśmy do tych prac. Badaliśmy historię ludzi, którzy mieszkali w tych wioskach i porządkowaliśmy te cmentarze. Była to także taka wymiana kulturowa polsko-niemiecka na terenie dawnych Prus Wschodnich, dawnych Mazur, które były bardzo ciekawymi kulturowo terenami — tłumaczy dr Marta Akincza z Katedry Architektury Krajobrazu UWM.

Wystawa powstała we współpracy Fundacji Dom Gerharta Hauptmanna z Düsseldorfu, Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia” w partnerstwie z Katedrą Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetem im. Heinricha Heinego, Stowarzyszeniem Sadyba, Nadleśnictwem Pisz, I Liceum Ogólnokształcącym w Piszu oraz Lore-Lorentz-Schule.


Źródło: Radio UWM