Nowoczesny budynek w centrum Olsztyna miał wyglądać inaczej?

2022-10-26 07:10:00(ost. akt: 2022-10-26 07:41:45)
Projekt koncepcyjny - Tomasz Lella

Projekt koncepcyjny - Tomasz Lella

Autor zdjęcia: Studia Pantel

Właściciel nowego budynku przy ulicy Staszica i Pieniężnego czeka na chętnych najemców, którzy zdecydują się na zakup 10 pokojowego mieszkania. Charakterystyczny dla kamienicy jest nowoczesny styl budynku na tle historycznych obiektów. Obecny wygląd odbiega jednak od jego początkowego projektu.
Działka, na której stanął nowy budynek znajduje się przy ul. Staszica i Pieniężnego w sąsiedztwie katedry, a także domu pielgrzyma. Jej właścicielem jest prywatny przedsiębiorca. Wcześniej w tym miejscu stał budynek, który z biegiem lat popadł w ruinę. W połowie 2020 roku rozpoczęła się budowa nowej kamienicy, która zakończyła się na wiosnę bieżącego roku. Co powstanie w budynku w centrum Olsztyna? To pytanie wciąż zadaje sobie wielu olsztyniaków.

Zapytaliśmy o to Martę Bartoszewicz, rzeczniczkę prasową Urzędu Miasta Olsztyna.

— Wydaliśmy pozwolenie na budynek usług turystycznych. Inwestor miał też stosowne uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków — informuje rzeczniczka olsztyńskiego ratusza. Nawiązując do nowoczesnego stylu budynku w połączeniu z historycznymi obiektami w tle, rzeczniczka informuje — Wydając pozwolenie na budowę możemy jedynie sprawdzać zgodność budynku z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli taki dokument obowiązuje na danym terenie. Jeśli nie - zgodność z decyzją o warunkach zabudowy. Oznacza to, że sprawdzamy parametry określone w planie (lub decyzji nr 1) takie jak: wysokość budynku, kształt dachu czy wielkość zabudowy w stosunku do terenu. Sprawdzamy też zgodność z innymi przepisami, m.in. ustawą o drogach.

Jednak pierwotny projekt budynku wyglądał zupełnie inaczej. Projekt koncepcyjny dla tego miejsca wykonał Tomasz Lella, właściciel studia Pantel. Nowoczesna architektura, lubiana przez architekta miała łączyć ręcznie robione, czerwone cegła i duże przeszklenia obiektu, które współgrałyby z otoczeniem katedry. Obiekt miał łączyć funkcję użyteczności publicznej, restaurację, biura, bank, a na poddaszu apartamenty mieszkalne.

— Na rzecz poprzedniego inwestora wykonałem koncepcję budynku. Była ona moim autorskim pomysłem. Z przyczyn niewyjaśnionych inwestor nie powrócił do tematu, zlecił pracę komuś innemu — mówi Tomasz Lella. — Pierwotna wersja projektu nawiązywała do architektury oraz historii miejsca, wpasowałaby się w otoczenie. Obecny wygląd budynku jest diametralnie różny w stosunku do projektu, który wykonała moja pracownia.

Stare Miasto posiada w większości kamienice z początku XX w. lub odbudowane po wojnie. Zderzenie dawnej tkanki architektonicznej z nowoczesną formą jest dla architekta naturalną kontynuacją i następstwem dziejów.

— Warto przy odbudowie niektórych starych budynków zachować tożsamość regionu w formie i materiałach, by konfrontacja nowego ze starym nie szokowała — pisze o swoim projekcie Lella.

Nowy budynek został jednak “okrojony” i znacznie różni się od pierwotnych pomysłów Tomasza Lella. Za jego projekt odpowiada inna osoba. Po zakończeniu prac na budynku wywieszono baner “wynajmę”. Takie ogłoszenie widnieje również na portalu trovit.pl. Za 3 miliony zł można kupić 10 pokojowe mieszkanie w nowoczesnej kamienicy w centrum miasta. Jego powierzchnia to 281m2. Zatem w jaki sposób zostanie zagospodarowane wnętrze budynku, można rzecz, że leży w naszych rękach.