Gietrzwałd czeka na pielgrzymów

2022-09-10 18:20:00(ost. akt: 2022-09-10 18:21:06)

Autor zdjęcia: Jerzy Derewecki

W tym roku obchodzimy 145. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Centralnym elementem uroczystości będzie Mszy św., która rozpocznie się w niedzielę (11 września) o godzinie 11.
Jak co roku w dniu odpustu, który towarzyszy uroczystościom w Gietrzwałdzie, do sanktuarium ciągną liczne pielgrzymki piesze i autokarowe. Jednak większość wiernych przybywa własnymi samochodami. Sprawne zorganizowanie ruchu drogowego jest więc nie lada wysiłkiem.

— Stosujemy sprawdzone już rozwiązania i w tym roku organizacja ruchu będzie wyglądała tak samo, jak w poprzednim roku — wyjaśnia podinspektor Piotr Godlewski, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Pieszo

W niedzielę z samego rana do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie wyjdą piesze pielgrzymki, m.in. z Ostródy, Olsztynka i Jonkowa. Najwięcej grup wyruszy z olsztyńskich parafii.
— Z parafii Miłosierdzia Bożego z Nagórek pielgrzymi wyjdą już o godzinie 4.15, z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa o 4.45, a z Dajtek o godzinie 6. Główna olsztyńska pielgrzymka wyjdzie natomiast z katedry św. Jakuba o 5 rano — informuje ks. Michał Tunkiewicz z Kurii Archidiecezji Warmińskiej. — Tych grup jest naprawdę dużo. Jest też oczywiście już tradycyjna piesza pielgrzymka z Ostródy. Do każdej z grup można dołączyć bez wcześniejszych zapisów — dodaje duchowny.

Autobusem

Olsztyński Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu na 11 września przygotował dwie linie, które mają ułatwić dotarcie z Olsztyna do Gietrzwałdu autobusem miejskim. Na trasie do Gietrzwałdu powstaną dwie specjalne linie autobusowe: G-1 oraz G-2. Pierwsza będzie kursować do Gietrzwałdu z Dworca Głównego, druga z tymczasowej pętli na Pieczewie. Normalny bilet bez zniżek na tej linii to 8 zł za przejazd w jedną stronę. Bilet ulgowy to 4 zł. Na linii specjalnej nie obowiązują bilety okresowe, w tym m.in. miesięczne czy 24-godzinne, ani darmowe przejazdy dla osób powyżej 70. roku życia — przypomina Michał Koronowski z ZDZiT w Olsztynie. — W dniu odpustu sprzedaż biletów będzie wyłącznie w biletomatach, w których obowiązuje płatność tylko kartą.

Linia G1
Odjazdy w kierunku Olsztyna w godzinach 7-10 będą realizowane będą wg potrzeb, z częstotliwością ok. 15-20 minut.
Dworzec Główny (pl. Konstytucji 3 Maja)
Kołobrzeska (Dworcowa)
Dworcowa-Przychodnia (Dworcowa)
Plac Inwalidów Wojennych (Dworcowa)
Szpital Dziecięcy (Żołnierska)
Szpital Wojewódzki (Żołnierska)
Skwer Wakara (Reja)
Centrum (Piłsudskiego)
Wysoka Brama (Pieniężnego)
Plac Roosevelta (Śliwy)
Osiedle Podgrodzie (Warszawska)
Armii Krajowej (Warszawska)
Saperska (Armii Krajowej)
Jagiellończyka (Armii Krajowej)
Plaża Miejska (Sielska)
Zatoka Miła (Sielska)
Gietrzwałd

Linia G2
Odjazdy w kierunku Olsztyna w godzinach 7-10 realizowane będą wg potrzeb, z częstotliwością ok. 15-20 minut.
Panasa (Krasickiego)
Krasickiego-Wilczyńskiego (Wilczyńskiego)
D.H. Śliwa (Wilczyńskiego)
Janowicza (Wilczyńskiego)
Jarocka (Wilczyńskiego)
Sikorskiego-Wilczyńskiego (Sikorskiego)
Andersa (Sikorskiego)
Minakowskiego (Sikorskiego)
Galeria Warmińska (Sikorskiego)
Galeria Warmińska (Sikorskiego)
Sikorskiego-Ogrody (Sikorskiego)
Dywizjonu 303 (Sikorskiego)
Saperska (Armii Krajowej)
Jagiellończyka (Armii Krajowej)
Plaża Miejska (Sielska)
Zatoka Miła (Sielska)
Gietrzwałd

Autobusy będą wracać z Gietrzwałdu do Olsztyna zbliżonymi trasami. Odjazdy w kierunku Olsztyna w godzinach 12:00-15:30 realizowane będą wg potrzeb, z częstotliwością ok. 15-20 minut.


Więcej informacji: kliknij tutaj


Samochodem

Jak sprawnie dojechać w niedzielę 11 września do Gietrzwałdu? Pierwszy wjazd od Olsztyna przeznaczony jest wyłącznie dla pielgrzymek pieszych i pojazdów komunikacji publicznej. Środkowy to wjazd komunikacji publicznej, zaś ostatni — czyli od strony Ostródy — to wjazd awaryjny oraz wyjazd dla komunikacji publicznej, która po uroczystości będzie odwozić pielgrzymów w kierunku Ostródy.
— Wszelkie inne pojazdy będą wjeżdżały do Gietrzwałdu wjazdem przez Woryty. Tam będzie stał oznakowany patrol policji, który będzie kierować ruchem, by nie tworzyły się zatory — informuje podinspektor Piotr Godlewski.

Po uroczystościach ruch pojazdów, które będą wyjeżdżały z Gietrzwałdu, będzie kierowany z parkingów dwoma pasami do skrzyżowania obok bazyliki. Ruch będzie kierowany w lewo — w kierunku Olsztyna i w prawo — w kierunku Ostródy.
— Bardzo proszę wszystkich pielgrzymów, żeby w tym dniu postarać się o zachowanie wyrozumiałości. Proszę o zwracanie uwagi na pielgrzymki piesze, proszę zwolnić — apeluje podinspektor z olsztyńskiej komendy policji.


Uroczystości

Sobotni program uroczystości to Msza św. połączona z Nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej o godzinie 18, Różaniec i Apel Maryjny przy kaplicy objawień o godzinie 21 oraz czuwanie modlitewne, które zakończy Msza św. odprawiona o północy, a po niej procesja wiernych ze świecami do źródełka. Uroczystości w niedzielę 11 września koncentrują się wokół Mszy św. odprawianej o godzinie 11 przy cudownym źródełku.
— Bardzo proszę, aby wierni uczestniczący w centralnej Mszy św. przybyli na błonia co najmniej godzinę wcześniej. To ułatwi zajmowanie miejsc w sektorach i nie spowoduje zbytniego nasilenia ruchu drogowego w jednym czasie, byśmy mogli wszyscy godnie i w skupieniu przeżyć tę uroczystość — apeluje ks. Marcin Chodorowski, proboszcz parafii w Gietrzwałdzie.

Objawienia

Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce dziewiętnaście lat po Objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co miało ważne znaczenie dla podtrzymania polskości na Warmii.

Z pobłogosławionego przez Matkę Bożą 8 września 1877 roku wieczorem źródełka pielgrzymi od lat czerpią wodę, która przynosi ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia. Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie są jedynymi oficjalnie uznanymi przez Kościół Katolicki w Polsce.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dorota #3105077 11 wrz 2022 13:22

  W Gietrzwałdzie Maryja zostawiła przesłanie i prośbę: "Codziennie odmawiajcie Różaniec".

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. grand #3105065 11 wrz 2022 09:14

  Zabobon w akcji. Pamiętajcie o budowie kościołów bo wciąż ich mało.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ABC #3105056 10 wrz 2022 21:19

   Trochę to dziwne, że jedyne w Polsce, oficjalnie uznane miejsce objawień Maryjnych, pokazywane jest w telewizji jedynie raz na dziesięć lat podczas dużych jubileuszy, z kolei Jasna Góra jest pokazywana codziennie. Nawet prawosławna Góra Grabarka pojawia się w telewizji co roku, a dla Gietrzwałdu miejsca nie ma. Szkoda.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. ABC #3105053 | 95.160.*.* 10 wrz 2022 19:32

   Szkoda tylko, że Gietrzwałdzkie Sanktuarium jest traktowane od lat po macoszemu przez telewizję publiczną i TV Trwam. Miejsce w ramówce tych stacji na codzienne Msze z Jasnej Góry jest zagwarantowane zawsze, ale żeby chociaż raz do roku pokazać uroczystości Gietrzwałdzkie to już nie ma szans. Skąd ta niechęć to Warmii i Mazur? Jedyne, uznane oficjalnie przez Kościół objawienia Maryjne w Polsce są widocznie ważne jedynie na papierze...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz