Znamy powód masowego śnięcia ryb w województwie warmińsko-mazurskim

2022-08-26 08:24:24(ost. akt: 2022-08-26 09:36:56)

Autor zdjęcia: Fundacja AQUA

W rezerwacie Kwiecewo (powiat olsztyński), w Stawigudzie czy w Pleśnie (powiat bartoszycki) odłowiono setki martwych ryb. Najwięcej w pierwszej lokalizacji, bo prawie dwie tony. Znamy wyniki badań laboratoryjnych.
W sobotę (20 sierpnia) ze zbiornika wodnego w rezerwacie Kwiecewo pod Olsztynem wyłowiono prawie dwie tony śniętych ryb.

Podobne działania podejmowano również wczoraj (niedziela 22 sierpnia) gdzie ze stawu przy ul. Warszawskiej w Stawigudzie strażacy z OSP wyławiali śnięte ryby i sztucznie napowietrzali zbiornik.

Polski Związek Wędkarski w woj. warmińsko-mazurskim robi co może, aby jak najszybciej usuwać śnięte ryby ze zbiorników wodnych. Do kolejnych odłowów doszło dziś (poniedziałek 22 sierpnia) w powiecie bartoszyckim w miejscowości Pleśno. Śnięte ryby zostały odnaleziona na kanale łączącym rzekę Sajnę z Rezerwatem Sątopy.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przebadał próbki wody z każdego z tych zbiorników. Wyniki potwierdzają dotychczasowe przypuszczenia, powodem śnięcia ryb w tych zbiornikach była tzw. "przyducha letnia", czyli nagły spadek tlenu w wodzie na skutek wysokich temperatur.