Od stycznia wielka zmiana dla klientów. Zarobią banki i systemy płatności bezgotówkowych.

2022-08-17 11:52:09(ost. akt: 2022-08-17 12:04:15)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Od 1 stycznia 2023 r. miliony Polaków czeka wielka zmiana. Do ustawy o prawach konsumenta dodany zostanie obowiązek dokonywania płatności bezgotówkowych w relacjach między nim a przedsiębiorcą jeśli wartość transakcji przekroczy 20 tys. zł.
Również w relacjach między przedsiębiorcami od 1 stycznia 2023 r. nastąpi drastyczne ograniczenie obrotu gotówkowego- przedsiebiorcy objęci zostaną obowiązkiem dokonywania płatności bezgotówkowych już od 8 tys. zł, zamiast jak dotychczas 15 tys. zł.

Obecnie przepisy prawa wymagają korzystania z rachunku płatniczego przy dokonywaniu transakcji, których stroną są przedsiębiorcy. W ustawie Prawo przedsiębiorców w art. 19 ustanowiono limit wynoszący 15 tysięcy złotych, od którego dokonywanie i przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

O ile do obowiązkowych płatności bezgotówkowych w rozliczeniach między przedsiębiorcami zdążyliśmy się już przyzwyczaić, to ustawodawca od 1 stycznia 2023 r. szykuje kolejną bardzo dużą zmianę. Mianowicie pierwszy raz w historii wprowadzone zostaną obowiązkowe płatności bezgotówkowe w transakcjach między konsumentami a przedsiębiorcami.

Konsument zostanie zobowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 tys. zł lub równowartość tej kwoty, przy transakcjach w walutach obcych. Tym samych chcąc kupić samochód w firmie najpierw musimy dokonać przelewu a następnie odbierzemy pojazd. Znając życie, większość klientów dokonywać będzie przelewów błyskawicznych co spowoduje zdecydowanie wyższe koszty niż przy klasycznym przelewie , o gotówce nie wspominając.