Wszystkie ofiary wypadku polskiego autobusu w Chorwacji to polscy obywatele. Pielgrzymowali do Medjugorie

2022-08-06 10:40:38(ost. akt: 2022-08-06 12:42:37)

Autor zdjęcia: https://twitter.com/ibrkicRTL

Tragiczny wypadek na autostradzie w Chorwacji. Z drogi zjechał autobus z polskimi pielgrzymami. Na miejscu zginęło 11 osób, a jedna w szpitalu. Autobus miał warszawskie numery rejestracyjne.
-Wszystkie ofiary wypadku polskiego autobusu w Chorwacji to polscy obywatele - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Jak przekazał Jasina, na miejscu zdarzenia jest polski konsul i wicekonsul. - Będziemy w najbliższym czasie uruchamiali infolinię dla osób najbliższych, stąd będzie w tej sprawie specjalny komunikat na stronie i na mediach społecznościowych MSZ - powiedział.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że polskim autobusem podróżowali do Medjugorie pielgrzymi. Szef rządu dodał, że o szczegółach tragedii rozmawiał w sobotę rano z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovićem, który zapewnił o pełnym wsparciu chorwackich służb medycznych. - Poleciłem naszym służbom konsularnym organizację wsparcia dla rodzin uczestników wypadku - poinformował.

[tweet]https://twitter.com/MorawieckiM/status/1555822913063976961[/tweeet]

- Do Chorwacji na moje polecenie udają się dziś minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, a także medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Medycznej - przekazał szef rządu.

Wypadek miał miejsce około godziny 5.40. - Autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie. Kilka osób zginęło, kilkudziesięciu pasażerów jest rannych - przekazał Muric.
Do wypadku doszło na autostradzie A4, na północ od Zagrzebia.

Autokar z pielgrzymami wyjechał w piątek z Częstochowy. Organizatorem wyjazdu było warszawskie Biuro Bractwa św. Józefa, a pielgrzymi byli z okolic Konina, Sokołowa i podradomskiej Jedlni.

Grzegorz Bruszewski, Daria Porycka (PAP)