Buda: uruchamiamy prefinansowanie projektów KPO ze środków krajowych

2022-06-21 19:28:33(ost. akt: 2022-06-21 19:32:32)
infrastruktura drogowa

infrastruktura drogowa

Autor zdjęcia: Pixabay

Rada Ministrów przyjęła zmiany uchwał ws. tarcz finansowych, które umożliwią prefinansowanie projektów zaplanowanych w KPO ze środków krajowych, z Polskiego Funduszu Rozwoju - poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Podczas konferencji po posiedzeniu rządu Buda przekazał, że rząd przyjął zmiany uchwał ws. tarcz finansowych. Wyjaśnił, że formalnie umożliwią one prefinansowanie projektów zaplanowanych w Krajowym Planie Odbudowy ze środków krajowych, a dokładnie ze zwrotów z tarcz finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju.

"Chodzi o to, by nie czekać na wypłatę środków przez KE" - wskazał. Dodał, że do prefinansowania projektów będą wykorzystane środki ze zwrotów z tarcz finansowych. Zapewnił, że wszystkie projekty, które w resortach są przygotowane będą miały zapewnione finansowanie. "Chcemy postępować zgodnie z harmonogramem. Nie mamy pewności, czy kilka czy kilkanaście tygodni, czy więcej będziemy oczekiwać na płatności z KE" - podkreślił Buda.

Pytany, kiedy mogą zostać uruchomione pierwsze przelewy i na jakie przedsięwzięcia w pierwszej kolejności pieniądze będą przeznaczone, minister poinformował, że finansowanie będzie gotowe do wykorzystania przez resorty, które będą realizowały inwestycje. Zapewnił, że wszystkie wnioski, które będą wpływały, będą natychmiast realizowane.

Dodał, że równolegle przygotowywanych jest wiele inwestycji. "W lipcu zapewne będziemy słyszeli o starcie poszczególnych elementów tych projektów, procedur przetargowych, przygotowywania dokumentacji, planowania. To wszystko dzieje się na bieżąco" - stwierdził szef MRiT.

Podczas posiedzenia rząd przyjął również podstawy prawne do wdrożenia w Polsce "tarczy dla pogranicza".

Jak zaznaczył minister Buda, taki rodzaj tarczy pomocowej był oczekiwany od dawna i wynika z ustawy o ochronie granicy, która "ograniczyła ruch w pewnej przestrzeni przy granicy białoruskiej". Zapewnił, że polskie władze są gotowe do wdrożenia mechanizmów pomocowych wynikających z "tarczy dla pogranicza", ale zgodę na jej uruchomienie musi wyrazić Komisja Europejska. "Czekamy na notyfikację programu ze strony Komisji Europejskiej. Jak tylko ją otrzymamy będziemy gotowi i przygotowani do wdrożenia tego programu" - podsumował.

Pytany o to, jaki będzie budżet tarczy, Buda odpowiedział, że ma "być on płynny, otwarty, zakładam kilkadziesiąt milionów (złotych - PAP)". Podkreślił, że w identyfikowaniu podmiotów, do których ma trafić pomoc oraz strat mają brać udział wojewodowie. "Wówczas poznamy konkretne szacunki tego programu" - dodał minister.

Zgodnie z komunikatem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przyjęte projekty zakładają m.in., że małe i średnie firmy, które otrzymały wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0, nie będą zobowiązanie do zwrotu całej przyznanej subwencji, nawet jeśli do 30 czerwca 2022 r. nie rozliczą zwrotu różnicy pomiędzy kwotą subwencji, a rzeczywistym spadkiem swoich przychodów.

Wyjaśniono, że wypłaty rekompensat w ramach tzw. tarczy dla pogranicza zostaną powierzone PFR. Będą one przysługiwać uprawnionym przedsiębiorcom w związku m.in. ze szkodami poniesionymi przez nich na skutek czasowego zakazu przebywania w strefie przyległej do granicy z Białorusią. Dotyczy to np. strat ze względu na brak ruchu turystycznego.

KPRM przypomniała, że Tarcza Finansowa PFR 1.0 dla mikro, małych i średnich firm została uruchomiona w 2020 r. Do tej pory z programu skorzystało ponad 347 tys. przedsiębiorstw z całej Polski zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników. Firmy otrzymały wsparcie w postaci subwencji finansowych na łączną kwotę 60,5 mld zł.

W 2021 r., w obliczu kolejnej fali pandemii, rząd przygotował Tarczę Finansową 2.0. Program wsparcia finansowego o wartości 13 mld zł w postaci subwencji umarzalnych nawet do 100 proc. był skierowany do firm z ponad 50 branż, które musiały ograniczyć lub zamknąć działalność ze względu na COVID-19. W ramach Tarcz Finansowych przygotowane zostały także specjalne rozwiązania finansowe dla dużych przedsiębiorstw. Ich finansowanie ma charakter indywidualny i obejmuje zarówno finansowanie dłużne, jak i zaangażowanie kapitałowe, realizowane bezpośrednio przez PFR. Z programu skorzystało 232 wnioskodawców z całej Polski. Otrzymali oni wsparcie na łączną kwotę 3,9 mld zł - wskazała KPRM. (PAP)