Kończy się czas na obowiązkowe złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania w Olsztynie

2022-05-31 14:01:49(ost. akt: 2022-06-02 13:04:30)

Autor zdjęcia: Olsztyn.eu

Okazuje się, że wielu mieszkańców wciąż musi nadrobić zaległości. Urzędnicy wciąż nie otrzymali deklaracji dotyczących źródeł ogrzewania. Dopiero 1/3 osób i wywiązała się z ustawowego obowiązku.
W Olsztynie jest ponad 13 tysięcy miejsc, które powinny złożyć deklarację dotyczącą źródeł ciepła lub spalania paliw. Tymczasem z obowiązku złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków na razie wywiązało się tylko 3,5 tysiąca właścicieli i zarządców nieruchomości.

Podobnie wygląda sytuacja w całym kraju. Jak przypomina ustawodawca — zgłoszenie jest obowiązkowe, więc nie wywiązując się trzeba liczyć się z karą grzywny. Wynika to z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. W przypadku źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku obowiązek złożenia deklaracji należy dopełnić do końca czerwca 2022 roku. Nowsze, instalowane po 1 lipca 2021 roku, muszą być zgłoszone w ciągu 14 dni.

W przypadku budynków jednorodzinnych obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na właścicielu budynku. Natomiast w imieniu mieszkańców budynków wielorodzinnych powinien to zrobić zarządca, np. wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa. Zdarza się, że poza głównym źródłem ogrzewania budynku, czyli np. przyłączem do miejskiej sieci ciepłowniczej, mieszkańcy korzystają z dodatkowych, indywidualnych źródeł.

Jednym z najważniejszych celów uruchomienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest poprawa jakości powietrza w naszym kraju. Dzięki bazie będzie znana dokładna liczba źródeł ogrzewania oraz ich rodzaj.

Deklaracje online można złożyć tutaj: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow
Osoby, które chcą ją złożyć w wersji papierowej zapraszamy do Urzędu Miasta Olsztyna.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dorota #3100780 2 cze 2022 21:46

  "Zaglądali do kufrów, zaglądali do waliz, nie zajrzeli do dupy - tam miałem socjalizm."

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 2. Marta #3100762 2 cze 2022 13:56

  To nie ma na celu poprawę jakości powietrza, a kolejna statystyczna bomba, która po przeanalizowaniu materiału da bałwanom z wiejskiem pogląd jak to zrobić żeby jak najwięcej pieniędzy z kieszeni wyciągnąć. Najpierw dobra mina do złej gry, dopłata śmiesznych groszy do zakupu "EKO" pieca, a za 10 lat jak już nikt nie będzie miał pieca na drewno czy węgiel to te "EKO" paliwo będzie kilka razy droższe ale wtedy będzie już za późno. Każdy interes z Państwem kończy się fiaskiem. Chyba, że jesteś nierobem i liczysz na zasiłki, wtedy masz raj.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Marta #3100760 2 cze 2022 13:53

  Pod ogon się pocałujcie z tymi deklaracjami. Niedługo będziecie chcieć wiedzieć którą ręką podcierają dupę bałwany. Mam nadzieję, że więcej jak 1/3 populacji to jednak nie są wykolejeńcy i nie będą tańczyć jak zagrają im te bałwany z wiejskiej i nikt nie wypełni więcej tych wniosków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz