Premier Morawiecki: Przestrzegam wszystkich, w tym Solidarną Polskę, aby nie igrać z ogniem.

2022-05-25 11:54:12(ost. akt: 2022-05-25 11:56:31)
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Autor zdjęcia: PAP

Przestrzegam wszystkich, w tym Solidarną Polskę, aby nie igrać z ogniem; sytuacja finansowa jest dziś w stanie rozchwiania, czarne chmury zbierają się nie tylko nad Europą. Kompromis w sprawie KPO wypracowany z UE powinien być akceptowalny dla obu stron - mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla interia.pl.
We wtorkowym wywiadzie dla portalu interia.pl, premier został zapytany o Krajowy Plan Odbudowy, o to kiedy usłyszymy wprost od Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu kamieni milowych odnośnie odblokowania funduszy, szef rządu zapowiedział wizytę w Polsce Ursuli von der Leyen, która ma ogłosić "zielone światło" na KPO. - Myślę, że w ciągu kilku, kilkunastu dni będziemy mogli oficjalnie zakomunikować o takiej wizycie - powiedział Morawiecki.
Pytany, czy może ona wówczas ogłosić „zielone światło” na KPO, szef rządu odparł: „Tak jest”.

W rozmowie z Marcinem Makowskim podczas Forum Ekonomicznego w Davos premier zapytany został również o głosowanie w Sejmie nad prezydenckim projektem dotyczącym likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, bo po ogłoszeniu sukcesu ws. KPO, może się okazać, że pieniędzy i tak nie będzie, np. ze względu na niemożliwe do zaakceptowania poprawki Solidarnej Polski.

Zarówno nasi koalicjanci, jak i opozycja zgłaszając poprawki do projektu prezydenta Andrzeja Dudy, powinni mieć z tyłu głowy obecną sytuację geopolityczną oraz gospodarczą. Wychodzę z tego punktu, bo KPO jest dziś jeszcze bardziej strategiczną sprawą niż jeszcze pół roku temu. Dla rynków finansowych ten potężny zasób grantów z zewnątrz - nie kredytów, ale dotacji - jest dokładnie tym, czego potrzebujemy, aby ożywić inwestycje na najbliższe lata

— podkreślił Mateusz Morawiecki.

Przestrzegam wszystkich, w tym Solidarną Polskę, aby nie igrać z ogniem. Sytuacja finansowa jest dzisiaj w stanie rozchwiania, czarne chmury zbierają się nie tylko nad Europą, ale również nad Ameryką i Chinami. To są trzy silniki gospodarcze świata, jeśli one się zatrą, wstrząsy wtórne odczujemy wszyscy. W związku z tym kompromis wypracowany z Unią w sytuacji i tak realizowanej przez nas reformy wymiaru sprawiedliwości powinien być akceptowalny dla obu stron

— oświadczył premier.

Na stwierdzenie redaktora Makowskiego, że wynik głosowania w Sejmie nad wspomnianą ustawą w dużym stopniu zależy od ministra sprawiedliwości, premier zwrócił uwagę, że:

- Bardzo dużo zależy nie tylko od koalicjantów, ale również opozycji. W obecnej sytuacji nie ma podziału na "naszą" i "waszą" rację. Jest tylko jedna racja - polska racja stanu. I my się jej trzymamy. Muszę przyznać, że nie rozumiem jak Platforma Obywatelska chce wytłumaczyć, że po raz drugi nie wesprze unijnego wsparcia finansowego. W czasie, gdy mamy barbarzyńców u bram.

Po czym dodał:

- Skoro Komisja Europejska uznała, że proponowane zmiany odzwierciedlają postrzegania prawa europejskiego przez nią samą, to chyba PO nie powinna mieć obaw. Ich krytyka to po prostu krótkowzroczne robienie krajowej polityki w myśl strategii: "na złość PiS-owi nie weźmiemy funduszy".Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Akuku #3100176 25 maj 2022 18:47

    A może już nastał najwyższy czas aby na wzór oligarchów rosyjskich zabierać majątki oligarchom polskim i ukraińskim? Dlaczego tylko prości obywatele mają ponosić koszty rządowej "myśli ekonomicznej"?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz