Kurs na rozwój. Zawsze do przodu!

2022-05-23 09:33:39(ost. akt: 2022-06-15 13:44:17)
Kapituła konkursu Sternik w pierwszej edycji (2021)

Kapituła konkursu Sternik w pierwszej edycji (2021)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Po raz drugi Bank Gospodarstwa Krajowego organizuje konkurs Sternik, w tej edycji pod hasłem: „Kurs na rozwój”. To konkurs dla liderów województwa warmińsko-mazurskiego, którzy nieustannie trzymają kurs: na innowacje, na nowe inwestycje, na ekspansję zagraniczną, na zrównoważony rozwój — na pewną przyszłość.
Sternik to konkurs, ale i projekt, który docenia stale i dynamicznie rozwijające się firmy, szpitale, jednostki administracji i organizacje pozarządowe. Jego celem jest upowszechnianie i promowanie najlepszych praktyk biznesowych i społecznych. Ale Sternik docenia też ludzi, którzy nawet w trudnych czasach potrafią wykorzystać dostępne możliwości tak, by wspólnie ze swoimi pracownikami na bazie zaufania i współpracy tworzyć zespoły i wypływać na coraz szersze wody. To konkurs dla liderów, którzy ekonomiczne „sztormy” potrafią przekuć w sukcesy.

— Ideą konkursu jest wyróżnienie i docenianie organizacji, które planują długoterminowo, dostosowują swój profil działania do zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, patrzą za horyzont. Nie boją się innowacji oraz zmian, jakie niosą ze sobą, dzięki temu szybciej się rozwijają, zwiększają swą konkurencyjność i nieustająco inspirują — mówi Anna Bułło, dyrektor Regionu Warmińsko-Mazurskiego BGK.

Dla kogo?

Firmy mogą przesyłać swoje zgłoszenia w kategoriach: Sternik Zielonej Transformacji, Sternik Eksportu i Sternik Inwestycji.
Jednostki samorządu terytorialnego i administracja państwowa mogą zgłaszać się w kategorii Sternik Przyjazna Administracja.
Szpitale i inne placówki opieki zdrowotnej mogą zgłaszać się w kategorii Sternik Ochrony Zdrowia.
Organizacje pożytku publicznego i wszystkie inne podmioty mogą zgłaszać swoje kandydatury w kategorii Sternik Odpowiedzialności Społecznej.
Wszystkie podmioty mogą też ubiegać się o Nagrodę Specjalną BGK. Ponadto każda firma może przystąpić do konkursu w kilku kategoriach. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Wszyscy zwycięzcy w kategorii Szpital (edycja 2021)
Wszyscy zwycięzcy w kategorii Szpital (edycja 2021)

Nagrody

Jeśli konkurs — ta także nagrody. A w Sterniku na zwycięzców czeka m.in. profesjonalny film promocyjny — bo obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Można zatem wygrać koncepcję i realizację materiału audiowizualnego, który zapewni precyzyjny przekaz o strategii, wartościach, jakimi kieruje się marka zwycięzcy, i pozwoli dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Kolejna nagroda to kampania reklamowa, bo dobrze przygotowany plan rejsu to podstawa. Można zatem wygrać nieszablonowy, dopasowany do grupy docelowej, osadzony w kanałach medialnych odpowiednich dla odbiorców zwycięskiej firmy, instytucji lub organizacji. W Sterniku można wygrać także studia podyplomowe na wybranych kierunkach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego — pamiętajmy przecież, że rozwój to droga do sukcesu, a nowe kompetencje to zawsze nowe możliwości. A poza tym do zdobycia są nawet srebrne monety kolekcjonerskie NBP.

Głosem zwycięzcy

Żaden głos nie brzmi tak silnie, jak głos tych, którzy wygrali.
— Zawsze warto stawać do konkursu — one stymulują nie tylko rozwój firmy, ale i rozwój osobisty. Warto przyglądać się tym najlepszym i brać z nich przykład. To się potem przydaje, zwłaszcza w czasie kryzysu — mówi Tomasz Szmitkowski, właściciel restauracji Cudne Manowce, która otrzymała Nagrodę Specjalną BGK.
Cały wywiad można przeczytać tu:
Pandemię przetrwaliśmy dzięki ludziom i dobrym pomysłom

— Gdy dowiedzieliśmy się o konkursie „Sternik”, poczuliśmy, jakby był on kierowany właśnie do nas — wspomina z kolei Aneta Biernat, prezes zarządu firmy Europrofil Sp. z o.o. z Olsztynka, drugi ubiegłoroczny zwycięzca Nagrody Specjalnej BGK. — Wzburzone morze pandemicznych realiów dało nam poczucie, że jesteśmy zaprawionymi w boju żeglarzami. Stąd też decyzja, aby przystąpić do konkursu. Dostrzegliśmy dzięki niemu nasz potencjał. Nasz zespół przetrwał ogromną próbę, na jaką wystawił nas czas covidu. Utwierdziliśmy się także w przekonaniu, że obrany kurs był dobry. Należycie udało się nam wykorzystać możliwości, jakie pojawiły się w związku z decyzjami podjętymi w tak trudnych okolicznościach, gdzie poprzeczka postawiona była bardzo wysoko. To nas zdecydowanie umocniło.
Cały wywiad można przeczytać tu:
Nasz obrany kurs jest dobry. Europrofil z Olsztynka o konkursie "Sternik. Cała naprzód!"

Kapituła konkursu

Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski
Anna Bułło, dyrektor Regionu Warmińsko-Mazurskiego BGK
Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego
prof. UWM dr hab. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
Marek Karólewski, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
Krzysztof Żochowski, prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Kamil Iwankiewicz, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie
Marcin Chojnowski, członek zarządu WMKB
Maciej Matera, prezes zarządu Grupy WM Sp. z o.o.
Marek Jarmołowicz, prezes TV Kopernik


Najważniejsze terminy

od 21 marca 2022 roku do 31 maja 2022 — przyjmowanie zgłoszeń
do 15 lipca 2022 — ogłoszenie finalistów na stronie internetowej konkursu
wrzesień 2022 — uroczysta gala finałowa, podczas której zostaną ogłoszeni zwycięzcy

Wszystkie informacje o konkursie można znaleźć na stronie:
www.bgk.pl/sternik-edycja-druga/
Magdalena Maria Bukowiecka

Do kogo trafi tytuł Sternika w tym roku?
Do kogo trafi tytuł Sternika w tym roku?