„Czternastka” już w sierpniu

2022-05-20 08:31:00(ost. akt: 2022-05-19 14:25:56)

Autor zdjęcia: ZUS

Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. Dostaną „czternastkę”, i to już w sierpniu. Jednak nie wszyscy w równej wysokości.
Według wcześniejszych zapowiedzi „czternastka”, która została wypłacona emerytom w ubiegłym roku, miała być świadczeniem jednorazowym. Jednak inflacja przyspieszyła do najwyższego od ponad dwóch dekad poziomu 12,4 proc. w kwietniu. Dlatego rząd zdecydował o wypłacie seniorom w tym roku – obok „trzynastki” która jest świadczeniem stałym – także „czternastki”. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli czternastej emeryturze.

— Troszczymy się o sytuację polskich seniorów, w ten sposób chcemy zabezpieczyć finansowo tych, którzy pobierają niższe świadczenia — podkreśliła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. — Będzie to ważne wsparcie dla osób, które pobierają niższe świadczenia — dodała pani minister.

„Czternastka” zostanie wypłacona na takich samych zasadach jak w ubiegłym roku. Co to oznacza? Otóż osoby, które dostają emeryturę czy rentę brutto, a więc przed dokonaniem odliczeń i potrąceń, w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł – otrzymają „czternastkę” w pełnej wysokości.

To 1338,44 zł, czyli tyle, ile od 1 marca br. wynosi minimalna emerytura — wyjaśniła minister Maląg.
Jednak to oczywiście kwota brutto, bo na rękę będzie to 1217,98 zł. Powyżej kwoty 2900 zł brutto obowiązywać ma zasada „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że w przypadku osób, które dostają świadczenia wyższe niż 2900 zł, ich „czternastka” zostanie pomniejszona o kwotę tej nadwyżki. Dla przykładu, jeżeli ktoś dostaje 3000 zł brutto emerytury, to jego „czternastka” zostanie pomniejszona o 100 zł i wyniesie brutto 1238,44 zł.

Jeżeli kwota czternastej emerytury ustalona w ten sposób jest niższa niż 50 zł, to dodatkowe świadczenie nie będzie przyznawane.

Kiedy seniorzy dostaną pieniądze? Projekt ustawy zakłada, że czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu – czyli bez konieczności składania wniosku – wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu br. (z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r.).

W tym roku – zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy – czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób. Ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a ok. 1,3 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej. Koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to kwota ok. 11,4 mld zł.
am


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Magda #3099742 20 maj 2022 10:00

    A wystarczyłoby zmniejszyć podatki. Drodzy politycy, zbieracie kasę w podatkach we wszystkim co się da, nieraz produkt jest kilkukrotnie opodatkowany, potem to rozdajecie. Nie wygodniej byłoby nie zbierać, nie dzielić, nie rozdawać? Wiemy że chcecie dla nas jak najlepiej, jesteśmy tego oczywiście świadomi. My mając swoje rodziny uwierzcie też chcemy dla swoich bliskich jak najlepiej, dajcie nam szanse gospodarować swoimi pieniędzmi, nie zabierajcie ich w podatkach. My Wam bezgranicznie ufamy, wybieramy Was, od kilkudziesięciu lat jesteście na szczycie, te same osoby, te same frakcje. Przecież Wam chodzi o dobro kraju, dobro społeczeństwa, zróbcie coś w tym kierunku, drodzy politycy. No chyba ze chodzi Wam o miejscówkę przy korycie to róbcie tak dalej, wychodzi Wam to idealnie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. j. #3099739 20 maj 2022 09:38

    Znowu rozdawnictwo, dobrzy bo "dają"? To oznaka że wybory na horyzoncie, PiS tak za darmo nic nie daje... Jak to się nazywa? "Korupcja polityczna"... Mam nadzieję że żaden stary wróbel się nie nabierze na te plewy!

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz