Emil Cz., dezerter pochodzący z Warmii i Mazur został pochowany na Białorusi. Został przykryty polską i białoruską flagą

2022-05-06 09:35:25(ost. akt: 2022-05-06 10:07:49)
Ciało Emila Cz. zostało znalezione 17 marca w Mińsku

Ciało Emila Cz. zostało znalezione 17 marca w Mińsku

Autor zdjęcia: legal_system/Twitter

Emil Cz. to polski żołnierz, który podczas napięć na granicy polsko-białoruskiej postanowił zbiec za wschodnią granicę. Jego ciało znaleziono kilka miesięcy po ucieczce w wynajętym przez niego mieszkaniu w Mińsku. Pochówek odbył się dopiero półtorej miesiąca po śmierci.
Biełsat podaje, że Emila Cz., pochowano w czwartek 5 maja na polskim cmentarzu wojennym we wsi Dołhinów na Białorusi, na którym spoczywają żołnierze z wojny polsko-bolszewickiej z 1919 roku. Na grobie dezertera złożono wieńce w polskich i białoruskich barwach narodowych. W pogrzebie brał udział katolicki ksiądz.

Cz., na pochówek czekał ponad 1,5 miesiąca. Przyczyną zwlekania z obrządkiem miały być wątpliwości co do okoliczności w jakich żołnierz umarł. Oficjalny przekaz strony białoruskiej jest taki, że Emil Cz., się powiesił, jednak różne źródła podają, że białoruskie organy śledcze kontaktowały się także z matką 24-latka nie wykluczając udziału osób trzecich.


Przypomnijmy, że Emil Cz. publicznie występował w białoruskich mediach. W wywiadzie dla Białorusinów, Emil Cz. twierdził m.in., że na polsko-białoruskiej granicy dochodzi do takich zbrodni, jak zabijanie migrantów usiłujących przekroczyć granicę. Mówił, że polscy żołnierze strzelają do migrantów.

Żołnierz przed dezercją wchodził już w kilka konfliktów z prawem. Zbiegły żołnierz na niedługo przed swoją ucieczką został zatrzymany przez policję do kontroli. Był pod wpływem alkoholu i narkotyków. Nie przyznał się policjantom, że jest zawodowym żołnierzem, dlatego na miejsce zdarzenia nie została wezwana Żandarmeria Wojskowa. Żołnierz wiedział, że informacja o tym incydencie trafi do jego jednostki wojskowej. W związku z tym musiał liczyć się z odejściem z armii.

Emil Cz. miał też znęcać się nad własną matką.

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. RainWalker #3098697 6 maj 2022 10:43

    Panie Karolu. Nie półtorej miesiąca tylko półtora miesiąca. Miesiąc to rodzaj męski, czyli półtora. Półtorej piszemy przy rodzaju żeńskim. Tak tylko przypominam, skoro mamy czas matur.

    Ocena komentarza: warty uwagi (35) odpowiedz na ten komentarz

  2. grand #3098692 6 maj 2022 10:28

    Żal życia młodego człowieka i jego zagubionych, desperackich decyzji. Czy w wojsku nie ma psychologów?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)