12. rocznica katastrofy smoleńskiej - zabrzmiały syreny alarmowe

2022-04-10 10:32:59(ost. akt: 2022-04-10 10:42:26)

Autor zdjęcia: PAP

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w katastrofie samolotu Tu-154M, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Punktualnie o godzinie 8.41 włączono w kraju syreny alarmowe, by upamiętnić 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Syreny zostały uruchomione na polecenie wojewodów. Decyzją niektórych samorządów nie zostały włączone miejskie systemy alarmowe.

O włączeniu syren poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Decyzja spotkała się ze sprzeciwem ze strony niektórych samorządowców, którzy zaapelowali o niewłączanie alarmu gdyż może to negatywnie wpłynąć na przebywających w naszym kraju uchodźców z Ukrainy.

Jak przekazało MSWiA, do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujących się do polskich sieci komórkowych przesłany został Alert RCB z informacją o uruchomieniu w niedzielę syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

O niewłączaniu syren alarmowych w niedzielę poinformowali w sobotę m.in. prezydenci Warszawy, Płocka, Olsztyna, Katowic, Tychów, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Bytomia, Rybnika, Rudy Śląskiej, Poznania, Lublina, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego i Łodzi.

Mimo głośnych zapowiedzi, w niedzielę o godz. 8.41 syreny usłyszeli zarówno mieszkańcy Warszawy, Bydgoszczy, Krakowa, Gdańska czy Katowic. Dźwięk rozbrzmiał jednak nie z syren miejskich, a wojewódzkich.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w katastrofie samolotu Tu-154M, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. (PAP)

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3097338 11 kwi 2022 17:37

  Do ruskiego trola poniżej. Dziękuję za miły komplement, niestety nie mogę się zrewanżować podobnym. Skoro twierdzisz, że wraku nie można odzyskać bo zły Tusk oddał śledztwo ruskim, to czemu twoim zdaniem PiS przed wyborami w 2015 obiecywał, że odzyska wrak? Rozumiem, że zgadzasz się te obietnice były zwykłym wyborczym kłamstwem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. as. #3097294 10 kwi 2022 23:45

  Miły gościu a pamiętasz kto oddał prowadzenie śledztwa Rosji i kto robił żółwiki z Putinem w Smoleńsku? Właśnie dlatego wrak i czarne skrzynki nadal leżą w Rosji, bo Rosjanie nie zakończyli śledztwa i będą je prowadzić przez 200 lat... Czy gdyby np. wojskowy samolot niemiecki robił się na terenie Polski to Niemcy pozwoliliby na prowadzenie śledztwa samym Polakom a Polacy nie oddawaliby ani wraku ani czarnych skrzynek? Warto kojarzyć fakty...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Stary dziad #3097286 10 kwi 2022 21:19

  Do ruskiego trola poniżej - przed wyborami w 2016 roku PiS obiecywał że odzyska wrak samolotu w ciagu 100 dni od wyborów. Minęło ponad 2000 dni i coś się stało? p.s. dupa po angielsku piszę się inaczej niż masz w nicku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. as. #3097258 10 kwi 2022 17:02

  Na szczęście są zdjęcia pokazujące, że masa części składowych samolotu została wystrzelona kilkaset metrów w kierunku przeciwnym do kierunku lotu samolotu to spadli??? Samolot był remontowany w Samarze u syna Anodiny na pół roku przed Smoleńskiem i to bez żadnego nadzoru ze strony naszych służb! Spadli??? Rosjanie swych wrogów zabijają a to, że przy okazji giną również inni ludzie to ich nie obchodzi... Tak samo jest dziś na Ukrainie. Nienawiść zaślepia umysł i takich zaślepionych mamy w Polsce wielu... Prawa fizyki nie mają dla nich żadnego znaczenia...

  odpowiedz na ten komentarz

 5. as. #3097256 10 kwi 2022 16:54

  Trzeba być człowiekiem o wyjątkowo małym rozumie, by nie widzieć związku między Katyniem, Smoleńskiem, morderstwami Politkowskiej, Litwinienki czy Niemcowa a obecnym ludobójstwem na Ukrainie. Rosyjskie reżimy stosują od stuleci prostą zasadę eliminowania osób niewygodnych lub utrudniających realizację swoich długofalowych celów... Zestrzelenie malezyjskiego samolotu było zwykłą pomyłką przy pracy, która przydarzyła się wiernym sługusom moskiewskim... Ale dla tego reżimu życie ludzkie nie ma żadnej wartości (oczywiście nie chodzi o ich własne życie, bo tego boją się stracić czując podświadomie, że czeka ich po drugiej stronie wieczne potępienie).

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)