Otwarcie nowej Pracowni Rezonansu Magnetycznego w Olsztynie
2022-04-07 13:08:25(ost. akt: 2022-04-07 19:36:25)
W czwartek (7 kwietnia) odbyło się uroczyste otwarcie nowej Pracowni Rezonansu Magnetycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, wyposażonej w nowoczesny rezonans magnetyczny. Dzięki drugiemu aparatowi badania diagnostyczne będą dokładniejsze i krótsze.
W pracowni znalazł się najnowszej generacji rezonans magnetyczny o większej mocy, niż urządzenie, które dotychczas znajdowało się w szpitalu. Oba aparaty gwarantują wykonanie całościowych badań diagnostycznych.
— Rezonans magnetyczny najnowszej generacji jest obsługiwany przez znakomitych specjalistów z doktorem Grzegorzem Wasilewskim, kierownikiem Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej na czele — mówi Irena Kierzkowska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. — Zakup drugiego aparatu to kolejny zrealizowany etap planu rozwoju Szpitala Wojewódzkiego, którego efektem jest wsparcie Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. Drugi aparat nie tylko zwiększa dostępność dla pacjentów spoza szpitala, ale też pozwala zindywidualizować wskazania do konkretnego badania. Takie są kierunki rozwoju medycyny i trendy w rozwoju diagnostyki obrazowej. To ważny moment dla naszego szpitala, który skupia tzw. pacjentów naczyniowych, leczonych w wielu oddziałach. Z nowego aparatu skorzysta więc praktycznie cały szpital.
Dokładniejsze wyniki w krótszym czasie
Nowe urządzenie w szpitalu należy do nowej generacji urządzeń MR, które są wyposażone w nowe cewki do wykonywania badań oraz nowe oprogramowanie wykorzystujące modele sztucznej inteligencji do planowania, wykonywania i opracowywania badań. Dzięki tym funkcjom istnieje możliwość wykonania badań wszystkich obszarów anatomicznych z większą dokładnością obrazową, z lepszym uwidocznieniem prawidłowej morfologii narządów i zmian patologicznych w ich obrębie. Czas wykonywania niektórych badań będzie krótszy.
Dwie pracownie MR
Dzięki dwóm urządzeniom o rożnych zakresach mocy, pacjenci będą diagnozowani aparatem dobieranym indywidualnie do badanego obszaru, jednostki chorobowej lub implantów, by uzyskać najlepszą jakość.
Jednak zanim do szpitala przywieziono nowy rezonans, niezbędna była przebudowa budynku. Aparat MR wymaga odpowiedniego, wysokiego podłączenia prądowego oraz zabudowy w specjalnym pomieszczeniu, tzw. klatce Faradaya, oddzielającej wrażliwe na zakłócenia pole magnetyczne aparatu od otoczenia. Podczas remontu części szpitala przystosowano i wyremontowano dalszy odcinek dolnego korytarza, na którym do tej pory mieściły się pracownie TK i MR wraz z pomieszczeniami dla personelu administracyjnego szpitala, który przeniósł się do innych części szpitala.
Magnes aparatu został przywieziony i przetransportowany do wyremontowanego pomieszczenia w październiku 2021 roku, a następnie rozpoczęto prace związane z „ustawianiem” pola magnetycznego, kalibracja aparatu jak i wykańczaniem wnętrz. Pierwsze badanie wykonano w styczniu tego roku. W trakcie remontu zostały także odnowione pomieszczenia dla personelu medycznego, powstały nowe szatnie dla pacjentów i druga rejestracja.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez