Tak źle już dawno nie było. W Olsztynie nie padało już od 34 dni

2022-03-29 08:59:25(ost. akt: 2022-03-29 11:14:59)
W Olsztynie nie padało od 34 dni

W Olsztynie nie padało od 34 dni

Autor zdjęcia: freepik

Susza daje nam się we znaki. Tak źle nie było już od dwóch lat. W Olsztynie nie padało już od 34 dni, czyli wyrównujemy niechlubny rekord z 2019 roku, gdzie kropla deszczu nie spadła przez cały kwiecień i końcówkę marca.
Wszystko wygląda na to, że marzec może minąć bez kropli deszczu. Meteorolodzy ostrzegają przed tzw. suszą meteorologiczną, czyli niedoborem wody w rzekach.

— Możemy cieszyć się wiosną i słońcem. Ale każdy medal ma dwie strony. Jeśli jeden cieszy się z takiej aury, drugi się nią zamartwia — mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" — Statystyczny Kowalski może chodzić na spacery. Bo nie ma wiatru, jest słońce, witamina D, więc nie ma na co narzekać. Bajka. Ale co innego powie hydrolog, który widzi, że poziom wody w rzekach bardzo się obniża. A gdy przez przynajmniej 20 dni występuje brak opadów lub jest ich niedobór, zauważa właśnie suszę meteorologiczną. Martwi się tym również rolnik, który widzi, jak wysycha gleba, szczególnie w strefie korzeniowej do 7 cm, co ma dla niego istotne znaczenie — podsumowuje.

Tak źle już dawno nie było. Ostatni okres suszy w Olsztynie i okolicach przypadł na końcówkę marca i kwiecień 2019 roku. Wtedy na miasto nie spadła kropla deszczu przez 34 dni. Jeśli dziś (wtorek 29 marca) nie będzie padać, to niechlubny rekord zostanie wyrównany.

Meteorolodzy początkowo zapowiadali opady deszczu na poniedziałek 28 marca, jednak jak mogliśmy się przekonać, deszczu nie było. Obecnie przewiduje się, że deszcz spadnie jutro (środa 30 marca).

Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3096474 29 mar 2022 11:40

    Jeżeli nie pada długo, to jest prawdopodobieństwo wystąpienia dużo większych opadów. Mnie, jako mieszkańca miasta, martwi taka perspektywa, bo znowu będzie problem z zalewaniem ulic np. Krasickiego, Wojska Polskiego itd.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz