Skazali podpalaczy palmy Kopernika
2022-03-17 13:51:35(ost. akt: 2022-03-17 13:54:13)
Ponad trzy miesiące trwała akcja poszukiwawcza podpalaczy palmy znajdującej się w Zaułku Botanicznym Mikołaja Kopernika przy olsztyńskim Starostwie Powiatowym. Do podpalenia doszło w grudniu zeszłego roku., a w marcu chuligani usłyszeli wyrok.
Podpalacze nie zgłosili się sami na policję, lecz publikacje nagrań z monitoringu pomogły policji w ustaleniu ich tożsamości. Pod koniec stycznia sprawcy złożyli zeznania, przyznając się do popełnienia czynu oraz wyrazili skruchę. Swoje zachowanie tłumaczyli wypitym wcześniej alkoholem. Zgodzi się również na dobrowolne poddanie się karze.
10 marca podpalacze usłyszeli wyrok. Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał Pawła S. (l. 43) oraz Dariusza D. (l. 54), uznając, że działając wspólnie „dokonali zniszczenia palmy Coppernicji poprzez jej podpalenie, powodując straty o łącznej wartości 6000 zł, działając na szkodę Starostwa Powiatowego w Olsztynie, przy czym czyn ten stanowi występek o charakterze chuligańskim”.
Teraz mężczyźni muszą zapłacić grzywnę w wysokości po 2000 zł i pokryć straty Starostwa (po 3000 zł) oraz pokryć koszty procesowe (po 200 zł). Podpalacze trafili też do rejestru skazanych, bo ich czyn jest kwalifikowany jako przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.
Podpalona palma cały czas stoi na rabacie przy ul. Kopernika czekając na wymianę. Palma nie jest prawdziwą rośliną, ponieważ południowoamerykańskie palmy Coppernicje nie rosną w naszym klimacie. Starostwo już zamówiło nową, która najprawdopodobniej pojawi się w Olsztynie w drugiej połowie kwietnia. Tym razem materiał wykonania będzie dodatkowo solidnie zabezpieczony środkami ognioodpornymi.
Palma pojawiła się w Olsztynie w maju ubiegłego roku jako jeden z elementów Zaułku Botanicznego M. Kopernika, który powstał przy budynku olsztyńskiego starostwa dla uczczenia 500. rocznicy obrony miasta przed Krzyżakami, którą kierował nasz Wielki Astronom. Znalazły się w nim wszystkie rośliny, w których nazwach pojawia się nazwisko tego uczonego: róże, klematisy, lilie, liliowce, tulipany i irysy oraz palma. Jest także konwalia majowa – „kwiat Kopernika”, symbol wiedzy i sztuki medycznej, z którym przedstawiony jest na wielu portretach.
Źródło: Powiat Olsztyński
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
ToraTora #3095740 17 mar 2022 21:02
Dobrze byłoby zabezpieczyć spłatę tych należności, żeby nie wyszło jak z alimenciarzami. Panowie są w wieku dojrzałym, pewnie mają coś na dorobku, co można zająć (czyli ograniczyć im prawo swobodnego dysponowania z jednoczesnym obowiązkiem dbałości o stan przedmiotu zajęcia). Inaczej panowie "nagle stracą pracę" albo co innego ich "dopadnie", wtedy łatwo wykręcić się od spłaty. I jak to bywa my podatnicy zrobimy zrzutę wbrew swojej woli na pokrycie strat spowodowanych przez dwóch "inteligentnych inaczej", mało rozgarniętych gostków.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz