Szukają pieniędzy na remont bursy w Smolajnach

2022-03-08 09:06:43(ost. akt: 2022-03-08 09:22:18)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

W Zespole Szkół Rolniczych im. Krasickiego w Smolajnach w powiecie olsztyńskim uczą się młodzi ludzie z całego województwa. Muszą mieć miejsce do mieszkania. Władze powiatu olsztyńskiego szukają pieniędzy na remont tzw. Domu Nauczyciela.
Z drugiej edycji Polskiego Ładu władze powiatu olsztyńskiego chcą pozyskać 2,7 miliona złotych na rozpoczęcie modernizacji tzw. Domu Nauczyciela w Smolajnach. Jak podają przedstawiciele starostwa, celem jest nadanie budynkowi funkcji szkolnego schroniska młodzieżowego. Projekt zakłada gruntowny remont i pełną przebudowę, które pozwolą na stworzenie ok. 40 miejsc noclegowych.

Również architektura obiektu ma zostać dostosowana do charakteru miejsca, w którym się znajduje, a więc zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego.

– Chcemy w ten sposób „wpisać” ten obiekt w to piękne otoczenie tak, aby w przyszłości mógł stanowić architektoniczny i funkcjonalny element atrakcji turystycznej, jaką z pewnością z czasem stanie się remontowany pałac w Smolajnach – mówi starosta olsztyński Andrzej Abako. – Na razie jednak chcielibyśmy w tym budynku zorganizować bursę dla uczniów naszego Zespołu Szkół Rolniczych, do czasu wybudowania nowego obiektu w ramach innej inwestycji. Później z pewnością przyda on się jako schronisko młodzieżowe czy też hotel.

Budynek Domu Nauczyciela to jedyna własność starostwa olsztyńskiego na terenie kompleksu pałacowo-parkowego, który w pozostałej części należy do kurii warmińskiej. Niegdyś w kompleksie swoją siedzibę miała szkoła, ale została przeniesiona do Dobrego Miasta. Tymczasem pojawił się pomysł budowy nowej szkoły z prawdziwego zdarzenia w Smolajnach. Jednocześnie władze powiatu postanowiły zacząć od remontu Domu, który mógłby przejąć funkcję bursy, która obecnie znajduje się w obiektach, które przejdą za kilka lat na własność kurii.

— Dlatego powstał pomysł, by gruntownie wyremontować budynek Domu Nauczyciela, tak żeby komponował się z okoliczną architekturą, np. poprzez dodanie spadzistego dachu. Warto dodać, że rośnie liczba chętnych do nauki w szkole, i tych uczniów trzeba gdzieś przyjąć, a przyjeżdża do nas młodzież z całego województwa. Jesteśmy jedną z trzech szkół w województwie, a na przykład w województwie pomorskim nie ma żadnej takiej szkoły – wyjaśnia Wojciech Szalkiewicz, rzecznik prasowy powiatu olsztyńskiego.

Jak dodaje, starostwo szuka funduszy na budowę nowego kompleksu szkoły. Z kolei środki, o które wnioskują władze powiatu z Polskiego Ładu, pokryją koszty projektu remontu Domu Nauczyciela. A to pozwoli na konkretne wnioskowanie o środki na przeprowadzenie koniecznych prac.

— Po remoncie „Dom Nauczyciela” spełniałby funkcję bursy dla młodzieży. Potem, po wybudowaniu kompleksu szkoły, mógłby stać się schroniskiem młodzieżowym z funkcjami hostelowymi w zależności od zagospodarowania kompleks pałacowo-parkowego — dodaje Szalkiewicz.

Mówi się bowiem o planach powstania w Smolajnach muzeum Kasickiego oraz centrum edukacji i wypoczynku dla dzieci uzdolnionych artystycznie. O tym, czy środki z Polskiego Ładu trafią do olsztyńskiego starostwa, będzie wiadomo prawdopodobnie w połowie roku.

Łukasz Razowski