1 marca ruszy nabór wniosków do programu "Poznaj Polskę"

2022-02-17 13:35:57(ost. akt: 2022-02-17 13:38:57)
minister Przemysław Czarnek

minister Przemysław Czarnek

Autor zdjęcia: PAP

od 1 marca 2022 r. ruszy nowy nabór wniosków do programu. "Ogłaszamy również, że w tym roku przeznaczymy 100 mln zł na wycieczki dla dzieci i młodzieży, z czego pierwsze 50 mln zł będzie uruchomione od 1 marca, z przeznaczeniem na wiosnę tego roku, do zakończenia zajęć dydaktycznych. Kolejne 50 mln zł uruchomimy na jesieni 2022 r."
1 marca 2022 r. ruszy nabór wniosków w ramach programu "Poznaj Polskę". W tym roku na wycieczki dla dzieci i młodzieży przeznaczymy 100 mln zł – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek wziął w czwartek udział w konferencji prasowej poświęconej programowi "Poznaj Polskę". W jego ramach szkoły mogły otrzymać dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie nauczycieli, a także wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego.

Minister edukacji i nauki poinformował, że w ramach programu w 2021 r. zorganizowano prawie 5 tys. wycieczek szkolnych. Łącznie wzięło w nich udział 215 tys. uczniów.

"Najchętniej odwiedzane miejsca to woj. małopolskie, podkarpackie, śląskie, mazowieckie i pomorskie. Ale we wszystkich innych województwach również te wycieczki się odbywały" – mówił Czarnek. Podkreślił, że najchętniej uczniowie odwiedzali Warszawę, a w niej Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Postania Warszawskiego i Zamek Królewski.

Poinformował, że całkowity koszt realizacji programu wyniósł 50 mln zł, z czego 35 mln pochodziło z budżetu MEiN. Średni koszt wycieczki to nieco ponad 10 tys. zł.

Czarnek poinformował, że od 1 marca 2022 r. ruszy nowy nabór wniosków do programu. "Ogłaszamy również, że w tym roku przeznaczymy 100 mln zł na wycieczki dla dzieci i młodzieży, z czego pierwsze 50 mln zł będzie uruchomione od 1 marca, z przeznaczeniem na wiosnę tego roku, do zakończenia zajęć dydaktycznych. Kolejne 50 mln zł uruchomimy na jesieni 2022 r." – mówił.

Szef resortu powiedział, że wprowadzono zmiany dotyczące przyznawania środków – będą one podzielone proporcjonalnie do liczby uczniów w danym województwie. "Tak, żeby ten podział środków w całej Polsce był sprawiedliwy i żeby dostępność do tych środków była taka sama dla dzieci i młodzieży w każdym województwie w Polsce" – dodał.

Zaznaczył, że w ramach jednodniowej wycieczki należy zwiedzić przynajmniej dwa punkty edukacyjne, cztery – w ramach dwudniowej i sześć – podczas wycieczki trzydniowej.

W ramach Poznaj Polskę dofinansowaniu w 80 proc. podlegają wycieczki jednodniowe – do 5 tys. zł, dwudniowe – do 10 tys. zł i trzydniowe – do 15 tys. zł. Wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć 150 zł na dobę.

Nabór wniosków do pilotażowego programu ruszył 6 września ub. r. Cieszył się on tak dużym zainteresowaniem, że przeprowadzono dwa dodatkowe nabory.(PAP)

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3092443 18 lut 2022 08:21

  Pozdrawiam z Jakucka.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. as. #3092387 17 lut 2022 23:18

  Historia Polski jasno pokazuje, że kto walczył z kościołem ten walczył też z Polską i polskością... I tak jest do dzisiaj... Najwyraźniej spora część osób mieszkających w Polsce nie czuje związku z Polską i nie działa dla jej wzmocnienia...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Cyranka #3092277 17 lut 2022 14:03

   Sam zabieram dzieci na wycieczki do ciekawych miejsc w Polsce. Zapewniam im zatem obiektywną a nie propagandową informację o tych miejscach. Na wycieczki szkolne mogą jechać owszem bo są uodpornione na głupotę. Dzieciaki traktują je jako imprezy towarzyskie i jadą nawet wówczas gdy wyjazd jest do miejsc kultu religijnego, gdyż - jak mówią - zwłaszcza wówczas ubaw jest po pachy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz