Własny dom bez formalności? Tak! Teraz to możliwe

2022-01-10 16:52:02(ost. akt: 2022-01-10 17:12:02)

Autor zdjęcia: pixaby

Przepisy do minimum ograniczą formalności. Każdy może rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego, przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową, bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Okres budowlany jest skrócony o kilka tygodni. Dzięki zmianom inwestor zaoszczędzi nawet kilka tysięcy złotych.
Jeśli planujesz wybudować dom o powierzchni zabudowy do 70 m2, nie więcej niż dwukondygnacyjny, na własne potrzeby mieszkaniowe, to ten projekt jest dla Ciebie!

Własne M to marzenie każdej rodziny. Nie ma większego komfortu, niż możliwość mieszkania we własnym domu. Teraz to marzenie można spełnić o wiele szybciej i łatwiej.

Dom do 70m2 to program dzięki któremu budowa niedużego domu jednorodzinnego będzie możliwa w uproszczonej procedurze, właśnie po to, aby zaspokoić własne potrzeby mieszkalne.

Nie trzeba będzie zatrudniać kierownika budowy oraz prowadzić dziennika budowy.
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego warunki zabudowy będą wydawane w terminie 21 dni.

Organ administracji architektoniczno-budowlanej nie będzie mógł zgłosić sprzeciwu do zgłoszonej przez inwestora budowy. Do budowy będzie można przystąpić niezwłocznie po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Co musisz zrobić, aby skorzystać z tego programu?
Inwestor będzie zobowiązany złożyć oświadczenia, że planowana budowa jest prowadzona przez ciebie w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych - złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej; przyjmujesz odpowiedzialność za kierowanie budową - w przypadku nieustanowienia kierownika budowy
dokumentacja, którą dołączasz do zgłoszenia, jest kompletna.

Jakie warunki należy spełnić, żeby móc skorzystać z programu? Żadne.


Jakie warunki muszę spełnić, aby ruszyć z budową? Jako inwestor musisz mieć prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Musisz doręczyć zgłoszenia wraz z projektem budowlanym organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Musisz zawiadomić organ nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych

Jakie warunki musi spełniać dom, by skorzystać z uproszczonej procedury?

Powierzchnia zabudowy do 70 m2; budynek musi być wolnostojący i nie może mieć więcej niż dwie kondygnacje, obszar oddziaływania w całości mieści się na działce, na której został zaprojektowany.

Budowę realizujesz w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl
źródło: gov.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3087399 11 sty 2022 15:59

  Dzięki temu przepisowi ludziom będzie się zyło dostaniej. Czy zastanawialiście się dlaczego tak bardzo podrożały materiały budowlane przez ostatni rok. Otóż Polacy już je wykupywali aby teraz zasypać miasta, pola, łąki i lasy doamami do 70 metrów. Cały Olsztyn od 1 stycznia obróśł placami budowy na których powstają setki, a nawet tysiące takich domów. Teraz kolej na kolejne ułatwienia - każdy będzie mógł sobie uważyć alkohol do 20%, ubić masło do 50% tłuszczu, hodować kury do 7 jajek na tydzień. Będzie dobrze!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. AtoJa #3087388 11 sty 2022 15:34

   Postawię bez pozwolenia dom o pow 70m2, a po roku dobuduję do niego trzy dobudówki,każda o pow np. 50m@, bez pozwolenia.I to będzie ok?

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Paul Mark . #3087350 11 sty 2022 09:43

    Pożądane społecznie rozwiązanie problemów mieszkaniowych wielu Polskich rodzin ,zwłaszcza młodego pokolenia.Polski ład ! Tak trzymać.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)