Trzech? A może... dwunastu? Kim byli i skąd przybyli tajemniczy Królowie?

2022-01-06 17:35:38(ost. akt: 2022-01-06 23:16:00)
Trzej Królowie na audiencji u króla Judei Heroda

Trzej Królowie na audiencji u króla Judei Heroda

Autor zdjęcia: Pixabay

Znani jako trzej mędrcy, trzej mędrcy - królowie lub magowie. Związani z bożonarodzeniową historią, są wspomniani tylko w jednej z Ewangelii Mateusza. Wydają się odgrywać integralną rolę w jej treści, ale tak naprawdę wiele teorii i mało znanych "faktów" na temat owych osobistości rozwinęło się w następnych wiekach.
Święty Mateusz wiedział i powiedział?

Aby zacząć odkrywać tajemnice otaczające tych mędrców musimy powrócić do najstarszego źródła - Ewangelii Mateusza. Co nam ona mówi? Po pierwsze twierdzi, że Mędrcy przybyli ze wschodu i udali się do Jerozolimy, gdzie mieli uzyskać audiencję u króla Heroda. Sama ewangelia nie określa jednak dokładnie, z których krajów, położonych na wschód od obecnego Izraela pochodzą owi tajemniczy mężowie.

Podczas audiencji u Heroda oznajmili mu, że widzieli gwiazdę na niebie, która przepowiadała narodziny Króla Żydów i że przybyli najzwyczajniej w świecie zobaczyć tego nowego króla. Nieco później ujawnili także Herodowi, kiedy pierwszy raz zobaczyli ową gwiazdę. Herod stwierdził, że gdy już odnajdą owego zapowiadanego żydowskiego króla, powinni jak najszybciej dać mu o tym znać, na co sami goście się zgodzili.

Mędrcy udali się następnie do niewymienionego z nazwy miejsca, gdzie odnaleźli Jezusa i Maryję. Co ciekawe, Józef nie jest wymieniany w ich relacji. Następnie oddali hołd i pokłonili się Jezusowi, a także podarowali mu trzy dary: złoto, kadzidło i mirrę. Następnie, ostrzeżeni tajemniczymi siłami podczas snu, nie zgłosili się do Heroda i nie poinformowali go o swoim sukcesie w poszukiwaniu Króla Żydów, ale zamiast tego powrócili do swoich ojczystych krajów nadkładając drogi, aby uniknąć spotkania z patrolami Króla Judei. I w zasadzie tylko tyle sama Biblia mówi nam o tych zagadkowych magach. Wiele późniejszych opowiadań i legend próbowało wypełnić luki w ich historii.
Obrazek w tresci

Trzech, a nawet... dwunastu!

Po pierwsze, nie jest "prawdą ostateczną", że istniało tylko trzech „mądrych” królów. To prawda, że tylko trzy prezenty zostały wymienione jako podarunki dla Jezusa, ale historia opisana w ewangelii nie stwierdza, iż liczba prezentów była równa liczbie Mędrców. Więcej niż jeden Mędrzec mógłby na przykład podarować Jezusowi złoto. W wielu syryjskich kościołach mowa jest o… dwunastu takich postaciach. Kolejne ważne pytanie brzmi: czy byli rzeczywiście królami? W najdokładniejszym sensie "Magi" oznacza astrologa / kapłana wiary zwanej Zaratusztrianizmem.

Większość zachodnich wyznań chrześcijańskich doszła ostatecznie do przekonania, że było trzech Magów, a nawet nadano im imiona. Encyclopedia Britannica stwierdza: "zgodnie z tradycją kościoła zachodniego, Baltazar jest często reprezentowany jako król Arabii, Melchior jako król Persji, a Kacper jako król Indii". Według starożytnych dokumentów „tytuły” i kraje z których sami Mędrcy pochodzili, były znane w VI w. n. e.
Obrazek w tresci

Co zobaczył Marco Polo w dalekiej Persji?

A co stało się z trzema mądrymi królami po powrocie do ojczyzny? Biblia tego nam nie mówi, ale kilka historii mówiących o ich dalszych losach znajduje się w późniejszych dokumentach. Księga z początku XVII wieku zatytułowana "Chronicon of Dexter" mówi, że trzej Mędrcy stali się chrześcijańskimi męczennikami po nawróceniu z Zaratusztrianizmu. Istnieje jeszcze jeden interesujący fakt, który rzuca nieco światła na późniejsze życie trzech mądrych królów. Otóż sam wielki podróżnik, Marco Polo, poinformował, że podczas swoich słynnych podróży widział trzy grobowce, w których spoczywali rzekomi Mędrcy, a znajdowały się one w perskim mieście Saba.

Trzej Królowie są z nami do dziś

Historia Magów/Mędrców stała się bardzo popularna we wszystkich formach sztuki na przestrzeni wieków. Anglosaskie pudełko ozdobne wykonane z wielorybiej kości, pochodzące z początku VIII wieku, przedstawia rzeźbioną scenę, w tym właśnie naszych bohaterów. Począwszy od średniowiecza temat odnalezienia Jezusa i Maryi przez trzech króli jest bardzo popularnym motywem. Ich sylwetki zostały również przedstawione w niezliczonych dziełach, takich jak książki, a nawet opery, a my z kolei znamy ich z popularnych kolęd. I oczywiście trzej Mędrcy są integralnymi i kluczowymi postaciami w szopkach bożonarodzeniowych na całym świecie. W niektórych kulturach pełnią również rolę Świętego Mikołaja, z racji tego, iż podobnie jak dobrze znany nam sympatyczny brodacz, obdarowują najmłodszych prezentami, zwłaszcza w krajach hiszpańskojęzycznych.

Królowie w zastępstwie Mikołaja?

Jak widać, w zasadzie niewiele wiadomo o Mędrcach na podstawie oryginalnego materiału źródłowego Ewangelii Mateusza. Jednak ich historie zostały rozwinięte w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat i obecnie odzwierciedlają one wiele aspektów współczesnych wierzeń i ewolucji myśli chrześcijańskiej. A może powinniśmy „wymienić” dobrze znanego nam Świętego Mikołaja właśnie na owych Mędrców? Brodacz w czerwonym kubraku potrafi obdarować niegrzeczne i niepokorne dzieci rózgą, a nawet węglem, co bardziej przypomina karę, niż prezent. Trzej Mędrcy nie są tak brutalni – złośliwym dzieciom nie dają po prostu nic.
Obrazek w tresci