Ktoś groził śmiercią burmistrzowi Lubawy

2021-11-28 18:07:12(ost. akt: 2021-11-28 17:58:38)
komputer

komputer

Autor zdjęcia: pixabay.com

Burmistrz Lubawy Maciej Radtke dostał wiadomość z groźbami śmierci. Autor maila pisał, że zabije go za "podawanie broni biologicznej w postaci szczepionki mieszkańcom Lubawy". Radtke pozostaje jednak nieugięty i będzie kontynuował szczepienia w mieście.
Na skrzynkę mailową Urzędu Miasta w Lubawie wpłynął mail z adresu "wolnosc.dla.wszystkich@op.pl" o treści:

Macieju Radtke ty złoczyńco, zamorduję cię za podawanie broni biologicznej w postaci szczepionki mieszkańcom Lubawy. Ujebię ci łeb kataną tak, że będzie fontanna krwi i udokumentuję to, aby inni wiedzieli, co ich czeka. Nie ma zgody na żadne przymusowe szczepienia.

Burmistrz Radtke odpowiedział:

Oto anonim, który wpłynął na skrzynkę e-mail Urzędu Miasta w Lubawie. Przedstawia najciemniejsze oblicze ludzkiej natury. W paru zdaniach zawarta jest głupota, strach i nienawiść. No cóż, tacy ludzie również są wśród nas, choć głęboko wierzę, że stanowią nieistotny margines.
Wszystkich zainteresowanych informuję, że nadal będę kontynuował programy szczepień w Lubawie i zachęcał do dobrowolnych szczepień przeciw Covid 19. A sprawę hejtera, który posunął się do gróźb karalnych, przekazałem policji.

Policjanci z Lubawy potwierdzają złożenie zawiadomienia. Jak informuje Roman Gancarz, komendant Komisariatu Policji w Lubawie:

Burmistrz Maciej Radtke złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, zgodnie z artykułem 190 kodeksu karnego: "Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Maciej Radtke złożył także wniosek o ściganie (ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego). Policja rozpoczęła postępowanie w celu ustalenia nadawcy gróźb.

Autor wiadomości zawierającej groźby nie sprecyzował dokładnie, o jakie szczepienia chodzi. Lubawa aktywnie promuje profilaktyczne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, jak również przeciwko pneumokokom.

Nie jest to pierwsza sytuacja w której ktoś grozi samorządowcowi w regionie. Prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi grożono przynajmniej dwa razy. Pierwsza sytuacja miała miejsce niedługo po tragicznym zamachu w którym zginął Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Sergiusz P., który był autorem tych wiadomości został skazany na karę 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności.

Kolejna sytuacja, w której ktoś kierował groźby śmierci pod adresem Piotra Grzymowicza, miała miejsce niedawno, pod koniec lipca tego roku nieznany sprawca napisał maila do prezydenta w Olsztyna: Zadźgam cię jak Adamowicza. Długo nie pożyjesz. Pożegnaj się z rodziną. Zabiję cię na dniach. I tak nie mam nic do stracenia. Zginiesz za to, co mi zrobiłeś. Prezydent Grzymowicz zareagował natychmiast — zgłosił sprawę policji i zawiadomił prokuraturę.

W tym roku listy z pogróżkami otrzymywali również prezyden Sieradza, Wrocławia, Gdańska, Białegostoku, Tomaszowa Mazowieckiego czy Poznania. Za każdym razem kończy się tak samo: samorządowcy, nie lekceważąc pogróżek, kierują sprawę do policji.

Komentują...


Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego: — Zdecydowanie potępiam każdy rodzaj agresji, a wysyłanie wiadomości o takiej treści, jaką otrzymał burmistrz Lubawy, jest niebywałą agresją właśnie. Jeśli chodzi o szczepienia, to nikt nikogo nie zmusza. Sam zachęcam do szczepień, przyjąłem trzecią dawkę szczepionki przeciw covid. Żyjąc w społeczeństwie, jesteśmy odpowiedzialni za siebie i za drugiego człowieka.

Bartosz Bielawski, starosta powiatu iławskiego: — Grożenie komukolwiek śmiercią, bez względu na okoliczności, jest niedopuszczalne i karygodne. Takimi sytuacjami powinny zająć się służby do tego powołane i wierzę, że nadawca tej wiadomości zostanie zatrzymany. Ja w stu procentach zgadzam się z panem burmistrzem Lubawy: jako samorządowcy nie możemy dać się sterroryzować i zastraszyć. Ja także namawiam do szczepień. Mam już wyznaczony termin przyjęcia trzeciej dawki szczepionki na covid-19.

Mateusz Szauer, dyrektor Wdziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Iławie, mieszkaniec Lubawy: — Mamy tu do czynienia z najbardziej obrzydliwą formą hejtu. Wszelkie groźby mające znamiona czynu zabronionego powinny być zgłaszane do odpowiednich organów, żeby sprawca poniósł karę w jak najsurowszym przewidzianym prawem wymiarze. Wspólnie musimy stanowczo piętnować takie zachowania, żeby nie spowszedniały i nie stały się normalnością.[/highlight]

Zdaniem eksperta


Ruch antyszczepionkowy pojawił się już wraz z wynalezieniem pierwszych szczepionek. To, że ludzie wierzą np. że szczepionki wywołują autyzm to pokazuje skalę ignoranci i fakt, że zaczyna dominować tzw. "nowe średniowiecze" , wiara w magię i zabobony. Nauka to racjonalna analiza treści. Opierając się na źródłach medycznych jesteśmy w stanie uratować wiele istnień ludzkich. Jeśli bierzemy aspirynę, która została tak samo wynaleziona jak szczepionki nie zakładamy, że wyrośnie nam szósty palec — mówi profesor Marek Sokołowski, socjolog z UWM — Antyszczepionkowcy rosną w siłę tylko dlatego, że mają dziś ogromne możliwości komunikowania się dzięki nowym mediom. Zdecydowanie łatwiej przyswajamy informację negatywne, one inaczej oddziałują na nasze emocje. Można tu przytoczyć prosty eksperyment, w którym osoba badana ma wymienić pięć dobrych rzeczy, które ją spotkały podczas konkretnego dnia i ma z tym problem, natomiast bez wahania wspomni pięćdziesiąt sytuacji negatywnych. My tylko możemy wciąż mówić o pozytywnym wpływie szczepionek i ciągle o tym pisać. Możemy również przytaczać opinie ekspertów i naukowców, którzy mają pogłębioną wiedzę na ten temat. Spójrzmy tylko, ile zawdzięczamy różnego rodzaju szczepieniom i rozwojowi medycyny. Powinniśmy zacząć coś z tym robić. Nie mówię tu o groźbach karalnych jak w przypadku burmistrza Lubawy, tylko w samym głoszeniu takich teorii. Mówienie, że Holocaustu i obozów śmierci nie było jest karane bo jest sprzeczne z prawdą historyczną. Dlaczego więc głoszenie teorii sprzecznych z jakąkolwiek prawdą medyczną nie jest zabronione? To jest przerażające — podsumowuje socjolog

Alina Laskowska
Karol Grosz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dorota #3082702 28 lis 2021 20:10

  Art. 190 nie przejdzie. Przecież burmistrz kilka dni temu publicznie ogłosił że się nie boi tych gróźb.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Grzes #3082699 28 lis 2021 19:47

  Na pewno to "hakerzy lub srakerzy" !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dorota #3082696 28 lis 2021 19:44

  Nie słyszałam o szczepionce na coronawirusa, słyszałam tylko o eksperymencie medycznym z nieporządanymi objawami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ja. #3082691 28 lis 2021 18:59

  Zadam pytanie retoryczne: Dlaczego nikt nie grozi pisowskim nominatom tylko "dziwnym trafem" pogróżki trafiają do tych 'nie z PiS' ??? Dziwne, prawda?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz