Wiceminister opowiadał pod Ełkiem o koronawirusie i wsparciu służby zdrowia

2021-11-16 16:46:25(ost. akt: 2021-11-16 19:39:40)
konferencja w RARS w Nowej Wsi Ełckiej (16 XI 2021)

konferencja w RARS w Nowej Wsi Ełckiej (16 XI 2021)

Autor zdjęcia: Małgorzta Kopiczko - Twój Senator/FB

We wtorek 16 XI w podełckim magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na konferencji prasowej pojawił się wiceminister zdrowia, któremu towarzyszyła senator Małgorzata Kopiczko i prezes RARS. Rozmawiano o wsparciu sprzętowym udzielonym szpitalom w trakcie epidemii oraz o wzrastającej fali zachorowań.
Wtorkowa konferencja zorganizowana w RARS w Nowej Wsi Ełckiej o godz. 11:00 dotyczyła tematów związanych z epidemią koronowirusa. Wiceministrowi zdrowia Waldemarowi Krasce towarzyszył w podełckiej miejscowości prezes RARS, Michał Kuczmierowski oraz senator Małgorzata Kopiczko.

Jesteśmy na Mazurach gdzie jest dość duża składnica. Chcieliśmy pokazać ile w trakcie pandemii zostało przekazane sprzętu oraz środków higieny osobistej. To są naprawdę olbrzymie liczby. Wiele szpitali na Mazurach otrzymało sporo sprzętu, jak np. szpitale w Ełku czy Mrągowie — zdradził powód wizyty wiceminister Kraska.

Jeżeli chodzi o obecną sytuację epidemiologiczną w kraju, wiceminister podkreśla, że póki co nie należy spodziewać się paraliżu służby zdrowia, a liczba tzw. łóżek covidowych jest zwiększana na bieżąco.

W czwartej fali sytuacja epidemiologiczna jest całkiem inna. Mamy więcej osób które już przechorowały, mamy także ponad 20 mln Polaków którzy są zaszczepieni więc nasza strategia jest skierowana zupełnie w innymi kierunku. Poprzednio stwarzaliśmy dość duży bufor łóżkowy dla pacjentów którzy ewentualnie trafią do naszych szpitali. W tej chwili ograniczyliśmy to do poziomu 20-25 proc. ponieważ wiemy, że Polacy chorują też na inne schorzenia. Ten okres epidemii pokazał, że jednak pewne procedury zostały jakby przeoczone, diagnostyka została troszkę odłożona na później, z różnych względów. Dlatego chcemy nadrobić ten tzw. dług covidowy i ta baza łóżkowa jest taka, aby ten bufor był jednak nie za duży. Na dzień dzisiejszy mamy zajętych ok. 15 tys. łóżek, a mamy zarezerwowanych ponad 20 tys. W następnym etapie chcemy aby do końca listopada ta baza łóżkowa została powiększona do 26 tys. — mówi Waldemar Kraska i dodaje, że według jego informacji w szpitalach z powodu covidu hospitalizuje się coraz więcej młodych, niezaszczepionych osób. Póki co rząd nie zamierza wprowadzać obostrzeń wymierzonych w niezaszczepione osoby.

Z tego co podają nam lekarze, którzy na bieżąco, na co dzień zajmują się pacjentami z Covid-19, to trafiają tam praktycznie tylko i wyłącznie osoby niezaszczepione, osoby bardzo młode. Dzisiejszy raport ze szpitala w Lublinie pokazuje, że średnia wieku na oddziale intensywnej terapii pacjentów którzy są podłączeni do respiratora to jest 30 lat. Trudno sobie wyobrazić, że tak młodzi ludzie - zdrowi, silni, aktywni zawodowo - w tej chwili trafiają na te oddziały i wymagają tej bardzo skomplikowanej i trudnej do leczenia terapii.
Obrazek w tresci

Jeżeli chodzi natomiast o samą RARS w Nowej Wsi Ełckiej to na konferencji podkreślano, że przekazała ona do szpitali m.in. 7 tysięcy respiratorów i łóżek, 241 aparatów EKG, 112 aparatów RTG oraz 85 aparatów do USG. Do szpitali trafiły także miliony maseczek (700 mln), rękawiczek (300) oraz 25 mln płynów dezynfekcyjnych. Prezes Kuczmierowski zapewnił, że agencja jest przygotowana do obecnej fali pandemii i posiada odpowiednie rezerwy materiałów oraz sprzętu.

Ze wsparcia uzyskanego od ministerstwa zdrowia cieszy się senator Małgorzata Kopiczko. Dzięki stronie rządowej w czasie pandemii do szpitali trafiła setka respiratorów, ponad pół tysiąca kardiomonitorów oraz nieco ponad trzysta aparatów do kompresji klatki piersiowej. Senator podziękowała także za wsparcie lokalnych szpitali w postaci dostarczenia im nowych karetek.

Przekazaliśmy trzy karetki do szpitali powiatowych: w Olecku, Mrągowie i w Kętrzynie. Do Ełku także niedługo trafi karetka. Będzie to pojazd wyposażony w nowoczesny sprzęt, który pozwoli skuteczniej ratować życie mieszkańców. Chciałabym podziękować ministrowi Waldemarowi Krasce za współpracę, zwłaszcza w trakcie pandemii — mówi Małgorzata Kopiczko.
Obrazek w tresci