Gdzie mają parkować osoby niepełnosprawne z Olsztyna, skoro koperty są zajęte?

2021-10-20 15:27:57(ost. akt: 2021-10-20 15:32:09)

Autor zdjęcia: Pixabay/nadesłane

Na parkingu koło szpitala MSWiA jest tylko jedna koperta, która była już zajęta, więc nasz czytelnik zaparkował na zwykłym miejscu postojowym. Po powrocie okazało się, że za wycieraczką auta był mandat. Mimo że ma wszystkie uprawnienia do parkowania w miejscach dla osób niepełnosprawnych.

Jak działają zasady parkingowe dla osób niepełnosprawnych?


Na oficjalnej stronie Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie możemy przeczytać, że:

Karta parkingowa osoby niepełnosprawnej jest dokumentem o standardzie międzynarodowym, który obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej. Jednak w poszczególnych krajach członkowskich obowiązują odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego dla danego kraju, a co się z tym wiąże, odrębne ulgi i uprawnienia dla osób z niepełnosprawnością.

Osoby niepełnosprawne oraz kierowcy przewożący osoby niepełnosprawne zwolnieni są z opłat za parkowanie na obszarze SPP w Olsztynie, pod warunkiem wyłożenia „karty parkingowej” za przednią szybą pojazdu, tak żeby była w pełni czytelna dla kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania z zewnątrz pojazdu. Jednostki wydające karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych mogą znajdować się przy Starostwie Powiatowym lub przy Urzędzie Miasta.

Nasz czytelnik dostał jednak mandat na prywatnym parkingu


Samochód był zaparkowany na prywatnym parkingu przy al. Wojska Polskiego należącym do firmy TGP Katarzyna Kuper. Z uwagi na to, że teren należy do osoby prywatnej, zasady, które są przyjęte w mieście, mogą tu nie obowiązywać. Wjeżdżając na parking, równocześnie akceptujemy regulamin, który ustalił właściciel terenu.

Czytelnik zwrócił się do firmy o anulowanie mandatu, jednak jego prośba została rozpatrzona negatywnie. Zarządca terenu argumentował to tym, że:

Zgodnie z pkt. 4.8 Regulaminu Parkingu: „Stawką zerową za parkowanie na parkingu objęte są osoby niepełnosprawne parkujące na miejscu wyznaczonym dla osób niepełnosprawnych, posiadające ważną Kartę Parkingową Osoby Niepełnosprawnej (wyłożoną na podszybiu samochodu, w miejscu dobrze widocznym z zewnątrz pojazdu)”.

Okoliczność nieopłaconego postoju pojazdu marki ... o numerze rejestracyjnym ... w dniu 14.10.2021 r. o godzinie 13:26 została udokumentowana przez kontrolera zarządcy parkingu przy al. Wojska Polskiego 35 w Olsztynie.

Mając na uwadze powyższe, rzeczone wezwanie zostało wystawione zasadnie, w związku z czym nie odnajdujemy podstaw formalnych do anulacji wezwania. Tym samym z przykrością informujemy, iż reklamacja została rozpatrzona negatywnie.

Kolejne wnioski i odwołania również zostały rozpatrzone negatywnie. Właściciel terenu całą sytuację tłumaczy regulaminem, który jest dostępny dla wszystkich parkujących.

Na tym parkingu wszystkie pojazdy znajdujące się poza wyznaczonym miejscem muszą mieć opłacony bilet. Nieważne, czy samochód należy do osoby niepełnosprawnej, czy też nie. Nasz czytelnik został ukarany mandatem w wysokości 50 zł, jednak — jak nam powiedział: — Liczy się sprawiedliwość i uczciwość. Jedno miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej pod szpitalem to zdecydowanie za mało. A wyznaczanie innych zasad niż w całym mieście może jest zgodne z prawem, jednak moim zdaniem to sposób na naciągnięcie nieuważnych kierowców — zauważa mężczyzna.

Karol Grosz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OMG #3078357 20 paź 2021 23:52

  Znam takich kombinatorów-niepełnosprawnych. Taki Heniutek z Profesorskiej w Olsztynie: wielki niepełnosprawny a w OSiRze Olsztyn zapierdziela jak muł dźwigając wiadra z piachem i inne tego typu ciężary, a przed blokiem udaje kulawego. Heniutek to gnido!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Grzes #3078338 20 paź 2021 18:51

  I słusznie. Karać kombinatorów

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. www #3078328 20 paź 2021 17:39

  i takie wezwanie, jak i każde inne należy OLAĆ !!! Firma TGP nie ma dostępu do danych osobowych na podstawie rejestracji!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)