A co by było, gdybyśmy nie przestawiali zegarków? PSL chce przejść tylko na czas letni

2021-09-28 14:28:51(ost. akt: 2021-09-28 18:48:43)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego chcą, żeby Polacy nie przestawiali zegarków. Zmiana czasu letniego na zimowy ich zdaniem przynosi więcej szkód niż korzyści. Tłumaczy to posedł z Warmii i Mazur, Zbigniew Ziejewski.
PSL wniósł projekt ustawy o odejściu od zmiany czasu z letniego na zimowy. Ludowcy chcieliby wprowadzenia tylko czasu letniego, jednak muszą czekać na zmianę prawa unijnego, które wciąż jest procedowane.

— Wielu pasażerów, którzy korzystają z pociągów czy innych środków transportu muszą stać długie godziny na peronach, bo zmieniamy czas. W obecnych czasach nie jest już tak ważne wykorzystanie światła słoneczego, a zmiany tylko niekorzystnie wpływają na samopoczucie pracowników. Mamy teraz inne źródła energii, chociażby fotowoltaikę i wiatraki, które nieustannie pracują, a wieczorem zakłady produkcyjne nie wykorzystują tych zasobów energii — mówi poseł Zbigniew Ziejewski z PSL w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską".

Zlikwidowanie zmian czasu w Polsce jest obecnie niemożliwe z uwagi na dyrektywę unijną, która nakazuje zmianę czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Państwa członkowskie mogły wybrać, w której strefie czasowej chcą być, jednak nie mogą samodzielnie zrezygnować z przesuwania zegarków. Rozmawialiśmy z posłem Andrzejem Grzybem, który podczas poprzedniej kadencji był eurodeputowanym z ramienia Koalcji Europejskiej. Polityk jako jedyny Polak zasiadał w specjalnej unijnej podkomisji, która zajmowała się badaniem wpływu zmian czasu na zdrowie i funkcjonowanie ludzi oraz promowanie ujednolicenia przepisów.

— My jako komisja inicjowaliśmy odejście od tego niepotrzebnego i destrukcyjnie działajacego przepisu. Jest to uwarunkowane kilkoma powodami: ta zmiana wpływa niekorzystnie na nasze zachowanie behawioralne, w szczególności jeśli chodzi o dzieci i osoby starsze. Niektórzy potrzebują nawet kilku tygodni, żeby się oswoić ze zmianą. Kiedy wprowadzono przepisy o zmianie czasu, argumentowano to oszczędnością energii. Okazuje się, że więcej energii zużywany latem, kiedy to musimy chłodzić żywność i napoje niż w zimę, kiedy musimy doświetlać zakłady pracy światłem sztucznym. Po trzecie jest to kwestia ciągłej koordynacji rozkładów jazdy a przede wszystkim lotów — mówi poseł Andrzej Grzyb z PSL, były eurodeputowany w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską".

W wielu państwach członkowskich, m.in. w Holandii czy Niemczech powstały ruchy społeczne, które mają na celu zlikwidować system zmiany czasu z letniego na zimowy. Podczas poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego trwały intensywne prace nad zniesieniem nakazu przestawiania zegarków. Przeprowadzono nawet w tym celu największe w historii UE konsultacje społeczne, gdzie swoje zdanie mogło wypowiedzieć ponad 5 mln europejczyków. Według posła Grzyba około 80 proc. było za zniesieniem niepotrzebnego ich zdaniem prawa.

Obecnie inicjatywa trafiła do "zamrażarki", Komisja Europejska już procedowała ustawę, jednak teraz swoje zdanie na jej temat muszą wypowiedzieć państwa członkowskie. W tej chwili w Polsce zgodnie z unijną dyrektywą nie możemy zmienić prawa, jednak ustawa, którą złożył PSL jest pewną formą nacisku na rząd, który powinien przypomnieć Unii, że taki problem istnieje.

Karol Grosz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SumRed #3076374 29 wrz 2021 09:35

  Co za różnica czy jest ciemno czy jasno i tak 99% ludzi chodzi z nosem w smartfonie wiec po co zawracac sobie glowe ze zmiana czasu..

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja. #3076358 29 wrz 2021 06:25

  Jest coś takiego jak czas astronomiczny, naturalny dla naszej strefy czasowej a to jest akurat czas tzw 'zimowy' ... I taki powinien być w zgodzie z naturą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jaro. #3076342 28 wrz 2021 21:42

   gdy zostaniemy przy letnim czasie, to zimą o g. 14.40 będzie ciemno, jak w d... u murzyna

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-12) odpowiedz na ten komentarz

  2. Stary dziad #3076328 28 wrz 2021 19:21

   Brak zmiany czasu nie rozwiąże problemu. W Polsce w ogóle powinno się przejść na czas taki sam jak na Ukrainie i Litwie. Po co mi słońce latem o 4 w nocy gdy i tak śpię?! Lepiej aby wieczorem zmrok zapadał nie o 20-21 tylko o 21-22. Litwa jest w Unii i może, więc i nas za to nie wyrzucą. Naprawdę nie musimy mieć tej samej godziny co Niemcy i Francuzi bo u nich zmrok i tak zapada o godzinę później niż u nas.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz