Działdowo: Dzieci weszły wprost pod jadące samochody

2021-09-23 09:54:25(ost. akt: 2021-09-23 10:03:32)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

W Działdowie 2 dzieci weszło wprost pod jadące samochody.
Na terenie Działdowa doszło do dwóch niebezpiecznych zdarzeń z udziałem osób pieszych. Uczestnikami była dwójka dzieci, które weszły na drogę wprost pod jadące samochody. Na szczęście nikt nie odniósł większych obrażeń, jednak sytuacje te pokazują, jak bardzo ważne jest właściwe zachowanie niechronionych uczestników ruchu drogowego przed przejściem na drugą stronę jezdni.

Do pierwszego zdarzenia doszło w środę (22 września) około godziny 16.00 na ulicy Hallera w Działdowie. Skierowane na miejsce zdarzenia patrole policyjne zastały kierującego pojazdem marki VW, 12-letnią pieszą oraz świadków zdarzenia.

Jak ustalili policjanci z relacji świadków, idąca chodnikiem 12-latka nagle skręciła i weszła na przejście dla pieszych wprost pod samochód marki Volkswagen, który znajdował się już na pasach. Dziewczynka uderzyła w bok auta i przewróciła się uderzając głową o asfalt. Kierujący pojazdem mieszkaniec gminy Działdowo był trzeźwy. Nieletnia pod opieką załogi karetki pogotowia została zabrana do szpitala w Działdowie na badania.

Niespełna pół godziny od tego zdarzeniu na ulicy Męczenników w Działdowie doszło do kolejnej niebezpiecznej sytuacji z udziałem pieszego dziecka. Na miejscu policjanci ustalili, że 9-letni mieszkaniec Działdowa korzystając z trzymanego w ręku telefonu komórkowego wszedł na przejście dla pieszych wprost pod jadący prawidłowo pojazd marki Toyota Yaris, którym kierowała 30-letnia działdowianka. Chłopiec przewrócił się. Na miejscu został przebadany przez załogę karetki pogotowia, nie odniósł większych obrażeń.

Dalsze czynności dotyczące obu tych zdarzeń prowadzi działdowska policja.

Policja apeluje do rodziców i opiekunów dzieci o uczulanie swoich pociech na bezpieczeństwo na drodze, a szczególnie w okolicy przejść dla pieszych. Policjanci od początku roku szkolnego prowadzą spotkania w szkołach całego powiatu i uczą oraz przypominają dzieciom i młodzieży o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pamiętajmy, że zanim wejdziemy na przejście dla pieszych należy zatrzymać się i upewnić, czy z żadnej strony nie nadjeżdża pojazd. Rozglądamy się w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo, a następnie, gdy droga jest bezpieczna, możemy wejść na przejście dla pieszych i przejść na drugą stronę jezdni. Będąc na przejściu nie zatrzymujemy się, nie przebiegamy i nie wchodzimy na przejście wpatrzeni w telefon, czy z założonymi na uszach włączonymi słuchawkami. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do niebezpiecznej sytuacji i zagrożenia życia. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, a do takich należą m.in. osoby piesze, są szczególnie narażeni, gdyż w kontakcie z pojazdem, to oni zazwyczaj doznają największych obrażeń / ponoszą największe konsekwencje.

(jn/kh)

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ols #3076035 23 wrz 2021 23:07

    Nie bardzo rozumiem dlaczego w artykule nie przypomniano przepisów dot. pieszych obowiązujących kierowców.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. MataHarakiri #3075986 23 wrz 2021 11:26

    W dzikich krajach, jak np. Wielka Brytania, na kursach na prawo jazdy uczą, że dziecko na drodze jest jak dzikie zwierzę - może zrobić wszystko. Dlatego jak się przejeżdża obok dziecka, to trzeba założyć, że może wejść na jezdnię - ZWŁASZCZA w okolicy przejścia dla pieszych. U nas zwolnienie czy zatrzymanie się przed przejściem, bo zbliża się do niego dziecko, spotyka się z oczywistą reakcję posiadaczy prawa jazdy: trąbienie, wyprzedzanie, omijanie... Te 2-3 sekundy dla kierowcy warte więcej niż życie dziecka.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz