Wracamy do tematu: Szyldy muszą być piękne. Kiedy wprowadzona zostanie uchwała krajobrazowa?

2021-09-08 10:05:25(ost. akt: 2021-11-15 13:05:32)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Kilka dni temu pisaliśmy o szyldach, które oddają charakter zabytkowych budynków w Olsztynie. Władze miasta nie mogą ingerować w reklamy, które znajdują się na prywatnych posesjach. Jednak to ma się zmienić wraz z wprowadzeniem uchwały krajobrazowej.
W poniedziałek pisaliśmy o nowym szyldzie jednej z popularnej drogerii na olsztyńskiej starówce. Przy okazji remontu budynku, sklep wymienił swój kaseton na szyld oddający charakter zabytkowej kamienicy. Jest ona szczególna ponieważ, jako jest jednym z niewielu budynków na olsztyńskim starym mieście, które nie uległy zniszczeniu w 1945 roku.


Kwestia uporządkowania m.in. szyldów w Olsztynie wraca jak bumerang. Problem ma rozwiązać uchwała krajobrazowa, która określi zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Ma też zwrócić uwagę na gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Wśród głównych zasad jest m.in. zgoda na umieszczenie najwyżej dwóch szyldów dla jednej działalności.

Na jakim etapie jest ta uchwała? Olsztyński ratusz zapowiada, że do jej wprowadzenia w życie jest coraz bliżej.

— Reklama sama w sobie nie jest niczym złym. Jest związana z życiem miasta, z tutejszymi przedsiębiorcami i usługami bądź produktami, które oferują. Jednak obecnie w Olsztynie, podobnie jak w wielu innych miastach, jest wiele przykładów reklam, które nie wpisują się w otoczenie, wręcz psują jego charakter. I dlatego jesteśmy już na ostatniej prostej do przedstawienia Radzie Miasta prawa miejscowego, czyli uchwały krajobrazowej, która pozwoli nam na zlikwidowaniu właśnie takich, dzikich reklam i uporządkowanie naszej przestrzeni. Oczywiście zależy nam by to prawo wprowadzić przy akceptacji mieszkańców i dlatego teraz ponownie wyłożyliśmy projekt uchwały do wglądu. Jest to już projekt po poprawkach, które zgłosili nasi mieszkańcy - zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy — informuje Marta Bartoszewicz,
rzeczniczka prasowa olsztyńskiego Urzędu Miasta.

Kolejne uwagi można zgłaszać do 15 października. Po tej dacie władze miasta będą je analizować. Marta Bartoszewicz zaznacza, że na obecnym etapie trudno określić ile to potrwa. Wszystko zależy od liczby zgłoszonych poprawek.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3074914 9 wrz 2021 11:35

  Szyldy tylko biało-czerwone. I po polsku, ewentualnie po rosyjsku bo to potężny sąsiad i warto żyć z nim w zgodzie. Ochroni nas przed zgnilizną zachodu. Żadnych tęczowych barw. I nie przekona mnie argument, że w Biblii tęcza jest znakiem przymierza Boga z człowiekiem. Dla mnie bogiem jest człowiek który rządzi Polską a nie ktoś z biblii. Jestem z rodziny katolickiej od 2 tysięcy lat!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. userka #3074900 9 wrz 2021 09:50

  Przede wszystkim po polsku! Nie każdy liznął angielskiego w szkole

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. hehe #3074848 8 wrz 2021 15:57

  "Na jakim etapie jest ta uchwała? Olsztyński ratusz zapowiada, że do jej wprowadzenia w życie jest coraz bliżej." odpowiedz godna mistrza, może to być rok, może to być 10lat...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ja. #3074845 8 wrz 2021 14:54

  Szyldy i reklamy nie muszą być "piękne" - muszą być estetyczne! Nie mogą wprowadzać wrażenia bałaganu i chaosu na ulicach, nie mogą zasłaniać znaków a te świetlne wieczorem nie mogą oślepiać co niestety często się zdarza

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)