Rossman na olsztyńskiej starówce przykładem dla innych

2021-09-07 08:48:22(ost. akt: 2021-09-08 13:53:58)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Olsztyńska starówka zachwyca niejednego turystę. Najczęściej ich wzrok przykuwają zabytkowe kamienice, w których są nie tylko mieszkania, ale rteż restauracje i lokale usługowe. Nad wejściem do nich znajduje się coś oczywistego — szyld z nazwą. Okazuje się, że nie zawsze musi być krzykliwy.
Takim szyldom sprzeciwili się m.in. właściciele kwiaciarni "W te pędy", którzy udowodnili, że nie trzeba zaśmiecać Olsztyna, żeby być widocznym. Justyna Kalinowska i Piotr Daszkiewicz swoją kwiaciarnię prowadzą od ponad 4 lat. Kilka miesięcy temu zmienili lokalizację — z ulicy Wyzwolenia przenieśli się na Lanca. Do świeżo odnowionej kamienicy. Założycielom kwiaciarni zleżało na tym, aby ich szyld był ponadczasowy i nie odbierał piękna budynkowi.

Na pewno nie chcieliśmy wywołać sensacji w Olsztynie. Chcieliśmy zrobić coś, co będzie ponadczasowe — mówiła "Gazecie Olsztyńskiej" Justyna Kalinowska, właścicielka kwiaciarni. — Niestety brakuje wytycznych od miasta, żeby więcej firm w ten sposób podchodziło do swoich szyldów. Jest ogromna samowolka w tej kwestii, a nie ma kontroli. A jeśli jest, nie widać jej.

W Te Pędy
Fot. Zbigniew Woźniak
W Te Pędy

W ubiegłym tygodniu wojewódzki konserwator zabytków na Facebooku pochwalił jedną z popularnych drogerii przy ul. św. Barbary 1 za zmianę szyldu. W listopadzie ubiegłego roku rozpoczął się remont elewacji zabytkowej kamienicy. Jest to jedna z niewielu, która przetrwała wojnę.

Szyld przed zmianą
Fot. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Szyld przed zmianą

Szyld po renowacji
Fot. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Szyld po renowacji


Czy zgadzają się Państwo z nami, że takie stonowane oznakowanie prezentuje się zdecydowanie lepiej, niż wcześniejszy plastikowy kaseton? — zapytano olsztynian w poście na Facebooku.

Mieszkańcy Olsztyna w komentarzach jednogłośnie wyrazili swój zachwyt. Oto kilka z nich:

Zdecydowanie. Każde miasto z historyczną starówką powinno mieć taką prostą zasadę. W Europie już tak jest...

Zmiana na dużo lepiej. Pozostaje pytanie o uchwałę krajobrazową. A co do budynku, to na remont czeka elewacja od ul. św. Barbary.

Bardzo dobra zmianaJak powinny wyglądać szyldy?


"Wszelkie szyldy i napisy powinny uwzględniać okres powstania i stylistykę budynku, w tym podziały architektoniczne, tj. osie okienne, drzwiowe i ilość kondygnacji, boniowanie, nadproża oraz linie gzymsów i fryzów. Niewskazane jest stosowanie szyldów stanowiących rozwiązanie powtarzalne o współczesnym wyglądzie i niewielkich walorach estetycznych kontrastujących z zabytkową architekturą, jak np., litery z malowanego styroduru czy podświetlane panele z nadrukiem na szkle akrylowym (plexi).

​Ponadto, jeżeli na elewacji budynku występują inne nośniki informacji wizualnej, to powinny one być uporządkowane według jednej osi — horyzontalnej lub wertykalnej.

Zalecane jest wykonanie napisów malowanych na elewacji lub liter przestrzennych w pasie fryzu międzykondygnacyjnego o ciekawej, indywidualnej formie plastycznej i stonowanej kolorystyce z użyciem materiałów szlachetnych, jak metal, drewno, szkło. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest montaż dostosowanych plastycznie semaforów na właściwym (np. kutym) wsporniku.

Ewentualne podświetlenie powinno mieć dyskretny charakter, zapewniający jedynie czytelność napisu/szyldu w godzinach wieczornych i nocnych. Optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie liter z materiału przepuszczalnego dla światła i równomierne podświetlenie ich od wnętrza za pomocą elastycznych listew led. W wybranych przypadkach dopuszczalne jest zastosowanie tradycyjnych szyldów neonowych.

Montaż oznakowania powinien zakładać jak najmniejszą ingerencję w elewacje. Szczególnie na obiektach wykończonych kamieniem lub cegłą licową należy zwrócić uwagę, aby otwory pod elementy mocujące wiercić w spoinach, które po demontażu nośnika można łatwo uzupełnić " — czytamy na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Kwestia uporządkowania m.in. szyldów w Olsztynie wraca jak bumerang. Problem ma rozwiązać uchwała krajobrazowa, która określi zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Ma też zwrócić uwagę na gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Wśród głównych zasad jest m.in. zgoda na umieszczenie najwyżej dwóch szyldów dla jednej działalności. Zapytaliśmy olsztyński ratusz, na jakim etapie jest ta uchwała? Czekamy na odpowiedź.

Do tematu wrócimy.

Alicja Kowalczyk

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. userka #3074906 9 wrz 2021 10:19

    Dobrze, że Rossmann rybami z PRL-u nie przesiąkł

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. grand #3074705 7 wrz 2021 09:00

    Starówka zachwyca? Jest mikra i przykra

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)