Trwają dożynki Diecezji Ełckiej w Białej Piskiej

2021-09-04 11:31:39(ost. akt: 2021-09-04 11:37:14)

Autor zdjęcia: E. Wizgier

W tym roku gmina Biała Piska będzie gospodarzem Dożynek Diecezjalnych. To pierwsze w powiecie piskim takiej rangi dożynki. Wezmą w nich udział dekanaty, gminy, sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich z całej diecezji ełckiej. Organizatorzy właśnie ogłosili dożynkowy program.
Rolnicze święto plonów Diecezji Ełckiej odbywa się 4 września w parku miejskim w Białej Piskiej. Będzie to doskonała okazja do świętowania po ciężkiej pracy, wymiany doświadczeń, prezentacji własnego dorobku i integracji.

Dożynki rozpoczęły się o godzinie 10.30. Pół godziny później została odprawiona uroczysta msza święta, a o godzinie 13 rozpocznie się agapa i podsumowanie konkursów dożynkowych. Na zakończenie pierwszej części uroczystości, o godz. 15.30 odmówiona zostanie koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji rolników.

Z koli o godzinie 15.30 rozpocznie się festyn dożynkowy. W programie m.in. występy zespołów Orzyszanki i Kapeli Klika. W między czasie podsumowanie konkursów dożynkowych i prezentacje sceniczne Kół Gospodyń Wiejskich . O godzinie 19 wystąpi Patryk Żywczyk, a godz. 21 zespół Mejk.

— Tak będą wyglądały Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne, które odbędą się 4 września w parku miejskim w Białej Piskiej — poinformowała na fanpage Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej. — W tym roku to właśnie naszej gminie przypadł zaszczyt bycia ich gospodarzem. Te diecezjalne stanowią znacznie większe wyzwanie organizacyjne.

Wielotygodniowe przygotowania organizacyjne właśnie wkroczyły w ostatnią, bardzo intensywną i decydującą fazę.

— Damy radę, choć już dwa lata z rzędu mocno podnosimy sobie poprzeczkę. Mam nadzieję, że już w dniu dożynek staniemy na wysokości zadania, a najważniejsze święto w naszej gminie na mocno i pozytywnie zapadnie Państwu w pamięci. Dożynki będą doskonałą okazją do zaprezentowania dorobku gmin, sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich z całej Diecezji Ełckiej — zapewnia burmistrz Sokołowska. — Już mamy liczne zgłoszenia na przygotowanie wieńca dożynkowego lub stoiska. Jeśli chodzi o nasze sołectwa i koła to na tego typu aktywność zgłosiły się Kożuchy, Pawłocin, Komorowo, Drygały, Szkody, Orłowo, Bemowo Piskie, Świdry Kościelne, Sulimy, Rakowo Małe i Pogorzel Wielka. Jedni będą robili wieniec, drudzy stoisko, a inni jedno i drugie. Zgłoszenia wciąż przyjmujemy, więc lista jeszcze nie jest zamknięta — dodaje.

Elżbieta Żywczyk, tom