Cesarz i pruska baba . Co ich łączy?

2021-08-15 09:06:43(ost. akt: 2021-08-15 09:21:19)

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Niedziela zapowiada się pięknie. Zachęcamy do spacerów i jazdy na rowerze. A kto zostaje w domu, tego zapraszamy na 7 wirtualnych wycieczek.

Warmińskie kapliczki stawiano z różnych powodów. W podzięce albo aby odpędzić jakieś złe moce czy wybłagać boską łaskę. Tę w podolsztyńskim Brąswałdzie miejscowy nauczyciel postawił z miłości do siostry proboszcza. Na Warmii jest ich więcej niż jezior, bo prawie półtora tysiąca.


2. Bohater jednego strzału
Jan Nowak musiał mieć celne oko i pewną rękę. Bo trafić z dobrego kilometra w ucztującego człowieka to nie lada wyczyn. Przestraszony perspektywą wydania kompanom zabitego schował się w końskim oborniku. Kiedy się ujawnił, został bohaterem.


3. ">Cesarz, gej i dworzec
To jeden z najbardziej zjawiskowych budynków dworcowych Polsce. Jest drewniany, zbudowano go specjalnie dla cesarza Wilhelma II. Stoi w Budwitach. Ledwie 5 kilometrów od “siódemki”. Właściwie nie w Budwitach, ale w Gumniskach Małych. A na dodatek stał 25 kilometrów dalej na zachód.


Waży 100 ton. Ma ponad 20 metrów długości i 8 szerokości. W odróżnieniu od innych tego typu konstrukcji nie podnosi się do góry, ale usuwa w bok. Obraca go jeden człowiek.


I to problem poważny. Bo przecież określenie “baba” jest raczej obraźliwe. Ale sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo czy nazwanie w dzisiejszych czasach “babą” mężczyzny jest poprawne politycznie czy dokładnie na odwrót.
https://www.facebook.com/GazetaOlsztynska/posts/185844930243829


— Postanawiamy żeby żaden Żyd, żaden czarnoksiężnik, żaden czarodziej..., który się sprzysiągł z diabłem łamaniem i handlowaniem wiary, nie mógł istnieć w naszym kraju i być tolerowanym — ogłosił na początku XIV wieku krzyżacki Wielki Mistrz Zygfryd von Feuchtwangen


Piękny widok na Śniardwy i jezioro Łuknajno. Skąd? Z dwóch wież widokowych, które dzieli jakieś 160 metrów. A to wszystko ledwo 5 kilometrów na wschód od Mikołajek.

Igor Hrywna