Dzień Pracoholika. Sprawdź, czy jesteś pracoholikiem
2021-08-12 07:41:51(ost. akt: 2021-08-12 07:55:26)
Na 12 sierpnia przypada Dzień Pracoholika. Okazuje się, że w pogoni za sukcesem zawodowym można niepostrzeżenie popaść w nałóg. Według badań CBOS aż 11% Polaków zagrożonych jest pracoholizmem.
Wydaje się, że chęć wykonywania swoich zawodowych obowiązków jak najlepiej to cecha dobrego pracownika. Jednak we wszystkim trzeba zachować zdrowy umiar, nawet jeśli chodzi o naszą karierę. Bo przekroczyć cienką granicę pomiędzy zaangażowaniem w pracę a pracoholizmem jest bardzo łatwo i możemy sobie z tego nawet nie zdawać sprawy.
Zaczyna się niewinnie. Dostajemy odpowiedzialne zadanie w pracy, sprawdzamy się w nim, otrzymujemy pochwałę od szefa i, zadowoleni, bierzemy na siebie kolejne zadania. I kolejne. I następne. I każde z nich chcemy wykonać jak najlepiej, co oznacza nierzadko pracę po godzinach, w weekendy, nieustanne myślenie o bieżącym projekcie. Albo inaczej - z przyczyn finansowych podejmujemy drugi etat i staramy się jakoś pogodzić dwa stanowiska pracy. W efekcie czasu dla siebie i rodziny mamy coraz mniej.
Czy któraś z powyższych sytuacji brzmi znajomo? Jeśli tak, to polecamy zerknąć na poniższe symptomy, które mogą świadczyć o tym, że popadasz w pracoholizm:
- ciągle myślisz o pracy - twoje myśli wciąż krążą wokół aktualnych projektów zawodowych, nawet przed zaśnięciem myślisz o tym, co masz jeszcze do zrobienia w pracy
- nie potrafisz rozgraniczyć czasu pracy i czasu wolnego - niby wychodzisz do domu, niby minął twój dzień pracy i niby masz wolne... No właśnie - niby. W rzeczywistości przynosisz pracę do domu i to, że wyszedłeś z biura, wcale nie oznacza, że przestałeś pracować.
- narzucasz sobie coraz większe cele - sprawdziłeś się w jednym projekcie, więc bierzesz na siebie kolejny. Podnosisz poprzeczkę coraz wyżej, wymagając od siebie coraz więcej. Czy aby nie zbyt wiele?
- zaniedbujesz rodzinę i przyjaciół - partner/partnerka narzeka, że dawno nie rozmawialiście, a przyjaciele już stracili nadzieję na wyciągnięcie cię na miasto. Wymówka jest wciąż ta sama - masz ważne obowiązki w pracy, masz intensywny tydzień w pracy, dostałeś nowe, ambitne zadanie od szefa... Znowu.
Pracoholizm to uzależnienie sklasyfikowane jako behawioralne, tak jak zakupoholizm czy uzależnienie od hazardu. Poza wyżej wymienionymi symptomami dotyczącymi naszego zachowania, mogą wystąpić też objawy psychosomatyczne, takie jak stany lękowe, problemy z koncentracją, mdłości, problemy z koncentracją itp. Jak każdy uzależniony, pracoholik w kolejnym etapie choroby ignoruje wszelkie symptomy uzależnienia, nawet mimo ich świadomości. Zwiększa się jego irytacja wobec świata i ludzi "poza pracą", denerwuje go każda rzecz, która odrywa go od obowiązków - nawet sen jest tu przeszkodą, więc taka osoba często niedosypia, śpiąc po 3-5 godzin na dobę. Mniej ważne staje się także odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczna - o ile nie wiążą się one z wykonywanym zawodem. Pracoholik nie reaguje na sygnały swojego organizmu, który domaga się odpoczynku - w skrajnych przypadkach może dojść nawet do śmierci z przepracowania.
Leczenie pracoholizmu opiera się na psychoterapii, która powinna rozpocząć się jak najwcześniej od pojawienia się regularnych objawów.
Tak, prawie wszystkie
36.36%
|
Niektóre, ale nie uważam się za pracoholika
27.27%
|
Nie, nie zauważam u siebie żadnego z wymienionych objawów
36.36%
|
jm
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez