Kolejne oszustwo metodą na policjanta w Olsztynie. Kobieta straciła ogromne pieniądze

2021-07-06 13:32:44(ost. akt: 2021-07-06 13:28:26)

Autor zdjęcia: Pixabay

Mieszkanka Olsztyna przekazała "policjantom" oszczędności życia. Była przekonana, że bierze udział w policyjnej akcji. Prawda okazała się inna — padła ofiarą oszustów.
Do 89-latki zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik poczty. Poinformował, że ma nieodebrane listy i poprosił ją o potwierdzenie adresu zamieszkania, żeby listonosz mógł dostarczyć przesyłki.


Po chwili do emerytki zadzwonił kolejny mężczyzna, który przedstawił się jako policjant zajmujący się rozpracowywaniem grupy oszustów. Wypytał ją o posiadane oszczędności oraz poinformował, że 89-latka będzie uczestniczyć w zasadzce i w tym celu musi policjantom przekazać swoje oszczędności. Mężczyzna twierdził, że przestępcy mogą włamać się do jej mieszkania, a wcześniej wpuścić gaz usypiający. Sprawca poinformował również, że informację, które jej przekazał, może potwierdzić, wybierając numer 997. Zapewnił kobietę, że nie musi kończyć z nim połączenia, aby wybrać numer alarmowy.

Seniorka zawierzyła oszustom i zgodnie z przekazanymi instrukcjami spakowała gotówkę w reklamówkę, którą pozostawiła na wycieraczce przed drzwiami swojego mieszkania. Kobieta w ten sposób straciła około 200 tysięcy złotych.

Z kolei czujnością wykazała się inna mieszkanka Olsztyna, która również rozmawiała przez telefon z fałszywym policjantem. 87-latka w pewnym momencie zorientowała się, że może mieć do czynienia z oszustami. W omówionym miejscu zamiast gotówki pozostawiła pustą kopertę. W ten sam dzień — poniedziałek 5 lipca — olsztyńscy policjanci otrzymali cztery zgłoszenia o oszustwie metodą „na policjanta”.

Policja przypomina!- Podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy należy zachować ostrożność.

- Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

- Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

- W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji osobiście lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 112.

Źródło: KMP w Olsztynie

ak
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. allsteen #3070428 6 lip 2021 15:45

  Policja mogłaby się wziąć do roboty i pomyśleć nad innymi sposobami zapobiegania tego typu wyłudzeniom. Same apele, jak widać, nie wystarczają.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. AtoJa #3070423 6 lip 2021 15:11

  I na bank seniorka przedtem wypłaciła te pieniądze z konta

  odpowiedz na ten komentarz

 3. AtoJa #3070422 6 lip 2021 15:07

  Zastanawiające jest to skąd tacy oszuści wiedzą ,że ci okradzeni seniorzy mają pieniądze? Myślę ,że pracownicy banków sa na bank źródłem wiedzy o stanie ich konta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Obiektywny #3070415 6 lip 2021 14:04

   Jest to bardzo przykre. Ale po tylu latach trąbienia o wyłudzeniach metodą na wnuczka czy policjanta, nawet nie jest mi żal tej kobiety. Naiwnych nie sieją.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz