Co robić, gdy widzimy dziecko lub psa w rozgrzanym słońcem aucie?

2021-06-17 07:13:00 (ost. akt: 2021-06-17 07:04:53)

Autor zdjęcia: pixabay

Zbliża się pierwsza fala upałów. Przypominamy, żeby nie zostawiać dzieci i zwierząt w nagrzanych samochodach. Nawet na chwilę! To śmiertelnie groźne!
Niestety zbyt często dochodzi do takich przypadków, że podczas gorących dni widzimy zamknięte w samochodzie małe dziecko lub zwierzę. Wiele osób zapomina, że samochody są jak metalowe puszki, które w słońcu błyskawicznie nagrzewają się do temperatury 50-60 stopni! A rozszczelnienie okien nic nie daje...

W ciągu zaledwie kilku minut może dojść do przegrzania organizmu, a po dłuższej chwili — nawet do śmierci. Dziecko zostawione w zamkniętym samochodzie, w którym jest bardzo wysoka temperatura, nie ma żadnych szans. Podobnie jak zwierzęta. Brak tej świadomości u wielu osób przeraża.

Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli widzimy kogokolwiek — czy to dziecko, czy zwierzę potrzebujące pomocy — nie powinniśmy się wahać i jak najszybciej pomóc. Wiele osób tego nie robi, bo boi się konsekwencji wynikających z wybicia szyby w aucie. Pamiętajmy jednak, że jest to stan wyższej konieczności i osoba, która to robi, nie popełnia przestępstwa. Nie zapominajmy jednak o wezwaniu odpowiednich służb.

Chwilowy brak rozsądku i wyobraźni może bardzo szybko przerodzić się w niewyobrażalną tragedię. Mandat karny w kwocie 500 zł w takim przypadku to najmniejsza z konsekwencji. Jeśli zauważymy uwięzione wewnątrz pojazdu dziecko lub zwierzę nie zwlekajmy z poinformowaniem policji i zadzwonieniem pod nr 112. Każda minuta jest na wagę złota.

Pamiętajmy również o tym, że w celu ratowania życia lub zdrowia zamkniętego w aucie dziecka lub zwierzęcia mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie z pojazdu poszkodowanych.

W ubiegłym roku w naszym regionie doszło do wielu interwencji policji i straży miejskiej w związku z pozostawieniem dziecka lub zwierzęcia w nagrzanym samochodzie.

I tak:

W czerwcu policjanci w ciągu tylko jednego weekendu uratowali 3 psy, które podczas upału były zamknięte w samochodach lub na balkonie.


Natomiast sierpniu 2020 r. kobieta zostawiła zamkniętego psa w samochodzie na parkingu przed Biedronką przy ul. Poprzecznej. Gdyby nie interwencja świadka, mogłoby dojść do tragedii...


lew

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. basilo #3069041 18 cze 2021 15:32

    wybić szybę i ratować

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. dis #3068950 17 cze 2021 08:32

    Trzeba ratować dzieci i zwierzęta przed bezmyślnością ich rodziców/opiekunów. Dla informacji dodam, że najdroższe są szyby małe lub wygięte (jakby ktoś zastanawiał się którą wybić).

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD