W czasie upału zamknęli psy na balkonie i w samochodzie

2020-06-29 13:44:11 (ost. akt: 2020-06-29 12:52:18)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

Wraz z nadejściem upalnych dni rośnie liczba interwencji, jakie muszą podejmować policjanci i inne służby, by chronić życie i zdrowie zwierząt, które właściciele zostawiają w miejscach, w których są one narażone na bardzo wysokie temperatury. Tylko w ostatni weekend policjanci ratowali z tego powodu trzy psy.
Oficer dyżurny olsztyńskiej jednostki policji w piątek (26.06.2020) otrzymał informację o tym, że na jednym z parkingów przy ul. Sikorskiego w Olsztynie w zaparkowanym na słońcu pojeździe znajduje się pozostawiony bez opieki pies. O niebezpiecznej sytuacji policję poinformowali przypadkowi świadkowie, którzy widząc cierpiącego z powodu upału psa nie mogli przejść obok pojazdu obojętnie. Z otrzymanych od zgłaszających informacji wynikało, że pies w rozgrzanym aucie mógł przebywać kilkadziesiąt minut. Temperatura na zewnątrz oscylowała w granicach 28 stopni, a wewnątrz była zdecydowanie wyższa, co z minuty na minutę powodowało coraz to większe trudności w oddychaniu zwierzęcia. Na szczęście, tym razem obyło się bez konieczności wybijania w aucie szyby, ponieważ w trakcie interwencji na miejscu pojawiła się właścicielka pojazdu. Kobieta w swoim zachowaniu nie widziała nic złego.

Do kolejnej interwencji doszło następnego dnia (27.06.2020) około godz. 10:00. Policjanci otrzymali informację, że na balkonie jednego z mieszkań od dłuższego czasu przebywa cierpiące zwierzę. Z relacji świadków wynikało, że mały piesek, wystawiony na promieniowanie słoneczne pozostawiony jest bez jedzenia i picia. Z uwagi na to, że mieszkanie znajdowało się na drugiej kondygnacji, niezbędna okazała się pomoc straży pożarnej, która z wykorzystaniem wysięgnika dotarła do osłabionego. Okazało się również, że zwierzę miało na sobie zbyt ciasną obrożę, która dodatkowo ograniczała prawidłowe oddychanie. W trakcie interwencji, strażacy zauważyli, że w mieszkaniu znajduje się kolejny pies, który również otrzymał niezbędną pomoc. Oba czworonogi bezpiecznie zostały przetransportowane na dół i przekazane w ręce specjalistów z olsztyńskiego schroniska, gdzie otrzymały niezbędną pomoc.


Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku, policjanci dokładnie zbadają sprawy pod kątem narażenia zwierząt na bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia i życia. Ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust. 1a określa kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2.

Przypominamy, że upały stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Pozostawienie pupila w szczelnie zamkniętym samochodzie czy miejscu narażonym na silne promieniowanie słoneczne stanowi dla niego poważne niebezpieczeństwo. Podobnie, jak w przypadku ludzi może dojść do przegrzania organizmu, co może doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

Źródło: KMP w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sąsiadka #2942096 | 178.235.*.* 1 lip 2020 18:06

  Ludzie!!!!!!!!!!!!Nie uwierzycie ale ci ludzie znów mają te psy i znów te psy są na balkonie!!!!!!!!!!!Czy ktoś może im zabronić brać zwierzęta ze schroniska?????????????????????????????? ??????????Dlaczego schronisko, które przyjechało i zabrało pierwotnie psy oddało im je?????????????????????????????????????? ??Czy w Olsztynie schronisko też nie ma nic do powiedzenia???????? Gdzie nadzór nad przekazanymi zwierzętami???????? Biorąc zwierzaka ze schroniska kierowniczka szczyci się tym, że schronisko sprawuje nadzór nad przekazanym/adoptowanym zwierzakiem. Ciekawa jestem ile razy i czy w ogóle u nich będą pracownicy schroniska. My społeczność lokalna będzie im patrzyła na ręce. A jeśli nie to w tvn na pewno się zainteresują problemem opieki nad zwierzętami.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ala #2941979 | 81.190.*.* 1 lip 2020 14:42

  Powinni od razu zabrać zwierzaka, bo to nie ludzie. Zostawić właścicieli na balkonie bez wody i picia , może do głupiej łepetyny by coś dotarło

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. CZAR PGRU #2941066 | 5.173.*.* 30 cze 2020 09:59

  A co z tucznikami na balkonach ?Teczowy Las i wszystkie zwierzeta hodowlane na balkonach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. Gdańska #2940830 | 195.136.*.* 29 cze 2020 22:06

  Za pozostawienie szczeniaka na balkonie, akcję policji, straży pożarnej, powinni zapłacić ci, którzy zostawili psa na balkonie. Pańcię od psa w aucie chyba trzeba byłoby wysłać na pracę społeczne do schroniska. W jednym i drugim przypadku medal za czujność. Jeśli jesteśmy obojętni na krzywdę, jakąkolwiek, to nijak się ma do naszego człowieczeństwa

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Sąsiad #2940724 | 178.235.*.* 29 cze 2020 19:22

   Te matoły od balkonu to patole. Mieli dwa psy, gdzie zamykali je na balkonie i psy siedziały całymi dniami. A to kures..o nie powinno nigdy w życiu mieć żadnego zwierzaka. Osobiście liczę na to, że sąd doceni tą patologię i przypier..li im karę z górnej półki.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)