Czy Lidia Staroń zostanie rzecznikiem praw obywatelskich?

2021-06-15 09:02:00 (ost. akt: 2021-06-15 08:46:27)
Lidia Staroń i Marcin Wiącek

Lidia Staroń i Marcin Wiącek

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak/ mat. konferencji prasowej

To będzie już [b]piąte podejście parlamentu do wyboru nowego RPO[/b]. Kandydatami tym razem są zgłoszona przez klub PiS [b]senator Lidia Staroń i prof. Marcin Wiącek[/b], prawnik z UW popierany przez kluby KO, Lewicy i PSL, koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz posłów Porozumienia, w tym wicepremiera Jarosława Gowina. Kto ma większe szanse z dwojga kandydatów?
Tak naprawdę to okaże się dopiero podczas głosowania. O ile jednak wcześniej można było mówić, że szanse są wyrównane, tak chyba teraz szala przechyla się na korzyść prof. Wiącka. Świadczą o tym choćby nerwowe, emocjonalne wypowiedzi senator Staroń w mediach, które też przypominają historię walki Lidii Staroń z ówczesnym prezesem SM Pojezierze Zenonem Procykiem. Sprawa ta stała się trampoliną do polityki obecnej senator, grzebiąc publicznie ówczesnego prezesa spółdzielni. Tyle że ten okazał się niewinny, co potwierdził po 16 latach sąd, przyznając też byłemu prezesowi ogromne odszkodowanie. Media przypominają, że ówczesny jego zastępca nie wytrzymał napięcia i odebrał sobie życie, skacząc z dziesiątego piętra.

Szanse obu kandydatów na RPO oceniają politycy z Warmii i Mazur:


Wojciech Kossakowski
Fot. Archiwum prywatne
Wojciech Kossakowski
Wojciech Kossakowski, poseł PiS
— Trudno wyrokować, jaki będzie wynik wyborów na RPO. Jest zapowiedź Porozumienia, że nie poprze Lidii Staroń a prof. Wiącka. Jeśli będzie dyscyplina klubowa, to sprawa wydaje się przesądzona, ale jeśli politycy Porozumienia złamią tę dyscyplinę, to są jeszcze inne ugrupowania, w tym Kukiz'15. Tu może być faktycznie bardzo ciekawe głosowanie.

Fot. Beata Szymańska
Janusz Cichoń, poseł KO
— To będzie test dla poczynań zakulisowych i efektywności kupczenia, z jakim mamy do czynienia. Kupczenia państwem. To jest dramat, co dziś wyprawia Jarosław Kaczyński. Przedsmak tego mieliśmy, jak PiS dogadało się z Lewicą, a teraz z Kukizem. Do końca nie wiemy, kto jeszcze. I te działania pozakulisowe będą ostatecznie miały wpływ na wynik wyborów RPO, bo gdybyśmy mieli się oprzeć na merytorycznych przesłankach, to chyba nikt nie ma wątpliwości, co do tego, że prof. Wiącek ma kwalifikacje, a tych brakuje pani senator.

Marcin Kulasek
Fot. Archiwum prywatne
Marcin Kulasek
Marcin Kulasek, poseł Lewicy
— Zagłosuję na prof. Marcina Wiącka. To kandydat PSL, który zyskał nasze poparcie. Nie jest kandydatem marzeń, ale jego wybór pozwoli uchronić Polskę przed wizją komisarza w urzędzie RPO. Senator Staroń nie zyska mojego poparcia. Szanuję jej zacięcie społecznikowskie, ale pamiętam jak głosowała przeciwko konwencji antyprzemocowej, przeciwko leczeniu niepłodności metodą in vitro, przeciwko związkom partnerskim.

Andrzej Mielnicki
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. basilo #3068753 15 cze 2021 09:14

    Wybór Staroń na RPO to będzie przykład pisowskiego chorego państwa i kamaryli kolesiów gdzie kompetencje nie mają znaczenia- ma być swój spełniający polecenia z Nowogrodzkiej ,vide trybunał przyłębskiej lub duda.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)