CBA na uniwersytecie. Zatrzymano trzy osoby

2021-05-25 11:09:12 (ost. akt: 2021-05-25 11:32:58)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: CBA

Trzy osoby zostały zatrzymane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w sprawie przetargu dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Chodzi o śledztwo w sprawie projektu dla e-administracji.
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby związane z przetargiem na projekt dotyczący e-administracji, który miał być realizowany na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Zamówienie dotyczyło dostarczenia wysokospecjalistycznego oprogramowania do dystrybucji informacji o organizacji i opracowania elektronicznej bazy modeli referencyjnych. Jego koszt, jak ustalono, przewyższał znacząco o ponad 1,3 mln złotych jego realną wartość.

Zarzuty przedstawiono Dominikowi D. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy. Z kolei Patrycji O. i Anecie P. postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia mienia wielkiej wartości. Dodatkowo Patrycji O. zarzut prania brudnych pieniędzy. Wszystkie te osoby przesłuchane w charakterze podejrzanych nie przyznały się do zarzucanych im przestępstw i złożyły obszerne wyjaśnienia. Wobec wymienionych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w tym m.in. poręczenia majątkowe.

Żeby oszustwo nie wyszło na jaw, jako rzekomego wytwórcę oprogramowania wskazano spółkę z siedzibą na Cyprze. Owa spółka została celowo założona przez osoby zaangażowane w przestępczy proceder jedynie do udziału w tej transakcji, przy czym jak ustalono została ona założona już po dacie rzekomego wyprodukowania oprogramowania.

Śledztwo było poprzedzone kontrolą prowadzoną od 2018 do 2019 roku. W związku z jej wynikami CBA założyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zatrzymań dokonano na terenie województw pomorskiego i wielkopolskiego.
Łącznie zatrzymano cztery osoby w tej sprawie.