Majówka 2021: Jak bezpiecznie grillować?

2021-04-30 17:07:00(ost. akt: 2021-04-30 13:59:56)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Długi weekend majowy kojarzy nam się z grillowaniem i pieczeniem kiełbasek na ognisku. Jeśli pogoda na to pozwoli, nie inaczej będzie w tym roku. Musimy jednak pamiętać, że z ogniem nie ma żartów.
Po długiej zimie i wiosennych zmianach pogody dobrze jest wyjść na świeże powietrze i bawić w gronie znajomych lub rodziny. Cała sielankowa otoczka jednak sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, co może doprowadzić do tragedii.

Przepisy przeciwpożarowe nie zabraniają, ani nie ograniczają możliwości rozpalania grilla. Należy jednak pamiętać, aby wybrać do tego celu miejsce bezpieczne, tj. na zewnątrz budynku, z dala od drewnianych zabudowań, składowisk materiałów łatwopalnych czy obszarów leśnych, itp. — przypomina kpt. Adam Rybicki z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. — Inaczej jest w przypadku rozpalenia ogniska. Przepisy ściśle określają jak należy to robić. Nie można rozpalić ogniska w odległości mniejszej niż 100 metrów od obszarów leśnych, mniejszej niż 10 metrów od płodów rolnych, 4 metry od granicy sąsiedniej działki oraz w miejscu umożliwiającym zapalenia się materiałów łatwopalnych. Miejsce pod ognisko powinno być dokładnie przygotowane, tzn. otoczone kamieniami w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się ognia, przy ognisku powinien znajdować się sprzęt do szybkiego zagaszenia paleniska jak wiadro z wodą lub piaskiem. Należy pamiętać, że po zakończonym grillowaniu lub smażeniu na ognisku, palenisko należy dokładnie wygasić poprzez zalanie wodą i zasypanie piaskiem.

W przypadku ognisk ważne jest również to, czego używamy do ich rozpalania. Zabraniane jest spalanie wszelkiego rodzaju śmieci i opadów biologicznych.

Palenie ognisk nie jest czynnością zabronioną o ile zarządca terenu dopuszcza taką możliwość i przestrzegane są przepisy przeciwpożarowe. Natomiast należy pamiętać o tym, że części roślin pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów czy parków również są odpadami, a co za tym idzie ich spalanie jest zabronione. Można je przeznaczyć do kompostowania, ale można je także przekazywać firmie odbierającej odpady komunalne — przypomina Kamil Sułkowski ze Straży Miejskiej w Olsztynie.

Podczas majówkowej zabawy nie zapominajmy o podstawowych zasadach. W ten sposób zapewnimy bezpieczeństwo nie tylko sobie i naszym najbliższym, ale także sąsiadom i mieszkańcom naszej okolicy.

kg