Sędzia Juszczyszyn złożył doniesienie o popełnieniu przestępstwa

2021-04-21 14:24:33(ost. akt: 2021-04-21 14:56:42)
Pełnomocnik sędziego Juszczyszyna w środę złożył doniesienie do prokuratury na prezesa Sądu rejonowego w Olsztynie.

Pełnomocnik sędziego Juszczyszyna w środę złożył doniesienie do prokuratury na prezesa Sądu rejonowego w Olsztynie.

Sędzia Paweł Juszczyszyn nie odpuszcza swojemu przełożonemu i dalej walczy o powrót do pracy. Dziś (środa 21 kwietnai) jego pełnomocnik wysłał do Prokuratury Olsztyn-Południe doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.
O tym, co dzieje się w Sądzie Rejonowym w Olsztynie relacjonujemy od początku konfliktu, który podzielił sędziów nie tylko w Olsztynie, ale w całej Polsce. Główną postacią tego konfliktu, nazywaną "ikoną sprzeciwu wobec upolitycznienia władzy sądowniczej", jest właśnie sędzia Paweł Juszczyszyn.

To ten sędzia, który zasłynął żądaniem wydania list z podpisami popierającymi kandydatów do wybieranej na nowych zasadach Krajowej Izby Sądownictwa. Kiedy ich nie otrzymał, ukarał grzywnami szefową kancelarii Sejmu i groził nimi samemu ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. Podawał też w wątpliwość legalność mianowania sędziów przez nowy KRS.

Skończyło się to dla niego cofnięciem delegacji do Sądu Okręgowego z Sądu Rejonowego, a potem zawieszeniem w prawie do orzekania i ograniczeniem wynagrodzenia o 40 proc. Sankcje, które spotkały sędziego, nałożyła na niego Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Ta sama, której wyboru i decyzji sędzia Juszczyszyn nie uznaje

To było rok temu. Teraz Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w sprawie o zabezpieczenie powództwa sędziego Juszczyszyna nakazał olsztyńskiemu Sądowi Rejonowemu przywrócenie go do pracy na czas trwania sporów sądowych dotyczących prawa do orzekania.

Sędzia w poniedziałek pojawił się w sądzie, chcąc przystąpić do pracy. Tu spotkała go niemiła niespodzianka. I choć były oklaski witających go innych sędziów oraz fetująca powrót do pracy swojego idola pikieta KOD, to prezes sądu nie dopuścił go do wypełniania obowiązków sędziowskich.

We wtorek sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja. Sędzia w Rozmowie z "Gazetą Olsztyńska" mówił o tym, jak bardzo czuje się pokrzywdzony i co myśli o działaniu swojego przełożonego.

— To poniżająca praktyka, kiedy nie jest realizowane prawomocne postanowienie sądu o przywrócenie mnie do pracy, które ma klauzulę bezzwłocznego zastosowania — narzekał sędzia Juszczyszyn.

Również we wtorek pełnomocnik odsuniętego od ponad roku od orzekania sędziego wysłał z Warszawy do Sądu Rejonowego w Olsztynie wniosek o egzekucję postanowienia sądu oraz o ukaranie prezesa Macieja Nawackiego grzywną 15 tysięcy zł.

W środę pełnomocnik sędziego Pawła Juszczyszyna poszedł krok dalej. Przeciwko prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie zostało skierowane doniesienie o popełnieniu przestępstwa.

— Pismo jest adresowane do Prokuratury Olsztyn-Południe i dziś zostało wysłane — poinformował nas [b]sędzia Juszczyszyn.[/b]

Według informacji uzyskanych przez "Gazetę Olsztyńską" od sędziego Juszczyszyna, doniesienie obejmuje sankcje przewidziane przeciw pracodawcy naruszającemu prawo pracy oraz działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego przez niedopełnienie obowiązków. Łamanie obu przepisów jest zagrożone karą więzienia do trzech lat każdy.

Prezes Maciej Nawacki we wtorkowej rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" tłumaczył, że nie przywraca sędziego Juszczyszyna do orzekania, bo nadal obowiązuje decyzja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a samo postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który rozpatrywał powództwo sędziego Juszczyszyna przeciwko Sądowi Rejonowemu w Olsztynie, ma zastosowanie jedynie na czas trwania postępowań sądowych, na których wszczęcie sędzia Juszczyszyn ma czas do 28 kwietnia.

Stanisław Kryściński


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. summoning_redemption #3065317 22 kwi 2021 10:22

  Greenpeace sie przyczepi za tego zamęczonego żonkila :P

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Normalny-prawicowy #3065311 22 kwi 2021 08:46

  Juszczyszyn, robisz dobrą robotę i za to szacunek, ale nie upolityczniaj się i schowaj tą obciachową ramkę konstytucja, bo to jedynie z czym się kojarzy to z opasłym brzuchem Wałęsy, który to ten sam obrazek nosi na koszulce. Nie wygłupiaj się i do przodu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 3. allsteen #3065291 21 kwi 2021 23:31

  Panie Stanisławie Kryściński, proszę bez takiej prostackiej propagandy, mam pan swoich czytelników za idiotów? Trochę obiektywizmu w tej sprawie. Sędzia Juszczyszyn nie uznaje decyzji Izby Dyscyplinarnej SN, nie dlatego, ze jest to jakieś jego widzimisię czy fanaberia, ale dlatego, ze taki jest wyrok Izby Pracy SN, który mówi, że "Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumienia prawa Unii Europejskiej, a przez to nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego".

  odpowiedz na ten komentarz

 4. kibic #3065278 21 kwi 2021 17:19

  Jaki biedny?, może jakąś zbiórkę olsztynski KOD zorganizuje dla Pana J.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. olsztynianka #3065274 21 kwi 2021 16:18

  To nie sędzia, a celebryta i hipokryta. Przecież nie kto inny a on nie uznaje polskiego prawa i wyroków innych sędziów

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)