Zieleń miejska w Olsztynie uratowana? Miasto zapowiedziało konsultacje społeczne z mieszkańcami

2021-04-15 07:12:59(ost. akt: 2021-04-15 07:59:39)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Inicjatywa społeczna Zielony Olsztyn daje pierwsze efekty. Prezydent miasta zaakceptował apel mieszkańców. Już niedługo odbędą się w konsultacje społeczne.
12 kwietnia w urzędowym Biuletynie Informacji Publicznej ukazało się Zarządzenie Prezydenta Olsztyna, które jest odpowiedzią na apel mieszkańców skupionych wokół inicjatywy społecznej Zielony Olsztyna w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych na temat gospodarowania miejską zielenią. Zgodnie ze złożonym przez pomysłodawców akcji wnioskiem konsultacje ruszą już pod koniec kwietnia i potrwają do końca czerwca.

W tym czasie planowane są otwarte spotkania i warsztaty dla mieszkańców, które przybliżą wszystkie zagadnienia oraz będą punktem wyjścia do dyskusji na temat rozwiązań możliwych do wprowadzenia w Olsztynie.

Z uwagi na pandemiczne obostrzenia, główną formą udziału będzie zapewne współpraca zdalna. Mamy nadzieję, że to nie ograniczy dostępu wszystkich chętnych oraz pozwoli na zebranie merytorycznego i reprezentatywnego głosu ekspertów i mieszkańcówmówi Aleksandra Drzał-Sierocka, jedna z inicjatorek powstania Zielonego Olsztyna.

Dokładnie na taką decyzję prezydenta liczyliśmydodaje Tomasz Janus z Zielonego Olsztyna, przewodniczący Rady Osiedla Zatorze.2,5 tys. podpisów zebranych w zaledwie 7 dni to dowód, że ludziom nie jest obojętny sposób postępowania z drzewami, krzewami, pnączami, trawami i innymi roślinami. Coraz więcej mieszkańców poważnie traktuje rośliny jako pożyteczną i potrzebną „zieloną infrastrukturę”. To się po prostu opłaca.

Obecnie rozpoczęły się przygotowania do przeprowadzenia konsultacji. Twórcy akcji Zielony Olsztyn będą zgłaszać urzędnikom propozycje doświadczonych ekspertów, zapraszać ich do udziału w dyskusjach i prezentować przykłady dobrych, „zielonych” działań w zakresie urządzania, pielęgnacji i rozwoju terenów zielonych w kraju i za granicą.

Organizatorzy inicjatywy społecznej podkreślają, że ich działaniom przyświeca hasło: „Olsztyn zmienić-zazielenić!” i zgodnie z nim będą robić wszystko, aby chronić olsztyńską zieleń.

Rozmowy, które przeprowadziliśmy z przedstawicielami Zielonego Olsztyna.Rozmowa z Aleksandrą Drzał-Sierocką:
https://gazetaolsztynska.pl/709801,Mieszkancy-Olsztyna-chca-dbac-o-zielen-Teraz-czas-na-ruch-prezydenta.html

Rozmowa z Tomaszem Janusem: https://gazetaolsztynska.pl/712628,Rozmowa-Ludzie-musza-zrozumiec-ze-miasto-to-my.html
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. frost #3064758 15 kwi 2021 14:05

    Swego czasu podczas pobytu w Stavanger w Norwegii spacerowałem sobie po mieście i wszystko mnie zachwycało. Dbałość o zieleń w tym skalistym kraju o surowej przyrodzie była zachwycająca. Każde drzewo miało korzenie zabezpieczone prostokątną kratą i było systematycznie podlewane. Mnóstwo zieleni i nie widziałem suchych drzew. Mieszkałem w hotelu nad basenem portowym dla jachtów i stamtąd zaczynałem spacer. Czyste chodniki i ulice, żadnych dziur i cały nieuszkodzony asfalt. Jak ci Norwedzy tak mogą? Jacyś nienormalni czy co? Fakt, że to było w 2004, może teraz zbliżyli się do olsztyńskiej normy?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. bob #3064715 15 kwi 2021 08:43

    jak zawsze po fakcie, w Olsztynie brak polityki odnosnie nasadzen, nikt nie wie czym bedą nasadzenia, gdzie? bedzie tradycyjna partyzantka , balagan jak zawsze, pomimo, ze sa ludzie za to odpowiedzialni , ale jest brak nadzoru przez glownego administratora Olsztyna Grzymowicza - niekonczacy sie serial wpadek

    Ocena komentarza: warty uwagi (26) odpowiedz na ten komentarz