Co grało w duszach Warmiaków?

2021-04-12 18:30:34(ost. akt: 2021-05-10 08:01:26)
Kapliczka w Starych Włókach

Kapliczka w Starych Włókach

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Przed zbliżającą się rocznicą 135 lecia wydania pierwszego numeru Gazety Olsztyńskiej chciałbym przypomnieć dwa wywiady z Warmiakami, z których każdy na swój sposób, przypomina nam wszystkim o warmińskich losach.
Pierwsza rozmowę nagraliśmy w studio Gazety Olsztyńskiej latem 2020 roku, w setną rocznicę Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Rozmawialiśmy co wtedy, w lipcu 1920 roku, grało w duszach Warmiaków i Mazurów.

Dr Jan Chłosta to jeden z najznamienitszych znawców historii Warmii i Warmiaków.
Urodził się w 1938 roku w rodzinie warmińskiej pochodzącej ze Starych Włók koło Barczewa. W 1975 r. na Uniwersytecie Wrocławskim obronił pracę doktorską "Rola Gazety Olsztyńskiej w utrwalaniu polskości Warmii, Mazur i Powiśla w latach 1918-1939. Mieszka i pracuje w Olsztynie.

Jest autorem ponad 700 artykułów publicystycznych i naukowych o tematyce regionalnej. Opublikował także ponad dwadzieścia książek, szkiców i prac naukowych na temat przeszłości Warmii, Mazur i Powiśla.

— Mój tato jest bardzo pracowity, mogę powiedzieć, że do bólu — mówiła o nim w czasie spotkania z okazji jego 80 rocznicy urodzin dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM. — Z tą pracowitością stykałam się od dziecka. Tata wiecznie był w terenie, zawsze był zajęty. Już w szkole podstawowej czytałam jego pracę doktorską. Był człowiekiem instytucją i tak jest do dziś. W latach 70. tematy pochodzenia, wojny nie były poruszane nawet w gronie rodzinnym. Teraz jest inaczej. Jego przeszłość stała się publiczną sprawą. Czuję się Warmianką — szczycę się tym, że urodziłam się na Warmii, w Olsztynie, że mój ojciec jest Warmiakiem.

Dr Jan Chłosta często gości na łamach Gazety Olsztyńskiej. Jest członkiem Komitetu Honorowego 135 lecie wydania pierwszego numery Gazety Olsztyńskiej.


Igor Hrywna

(na fot. kapliczka w Starych Włókach)