Brakuje kolejnych 20 milionów złotych na remont Uranii

2021-04-08 16:23:55 (ost. akt: 2021-04-08 17:31:01)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

To już pewne! Remont i przebudowa Uranii w Olsztynie będzie kosztował dużo więcej, niż się wszyscy spodziewali. Najtańsza oferta jest droższa o 20 mln zł od zaplanowanych na prawie 175 mln zł kosztów. Jak miasto chce zdobyć brakujące miliony?
To ma być znowu — jak kiedyś — duma Olsztyna. Po wielu staraniach Komisja Europejska przekaże 130 mln zł dofinansowania na modernizację hali Urania. Kolejne 15 mln pochodzi z budżetu państwa. Pozostałą część potrzebnej kwoty musi wyłożyć miasto. Do tej pory mowa była o 20 mln. Teraz to już 40.

Władze miasta pieniądze na wkład własny na remont zbierały do tej pory ze sprzedaży terenów miejskich. I szczęście na razie im dopisywało. Tylko w pierwszym kwartale Olsztyn sprzedał kilka działek znacznie powyżej wstępnej wyceny. Rekord pobiła działka przy ulicy Głowackiego wyceniona na 7 mln zł, a sprzedana za 21 mln. Kolejne działki również są sprzedawana powyżej wstępnych oczekiwań.

W ratuszu zapanował optymizm, bo do kasy miasta zaczęły spływać pieniądze. I to w kwotach, których nikt wcześniej nie oczekiwał. Jednak — jak to w życiu — po dobrych informacjach przychodzę te niezbyt przyjemne. Do takich władze miasta muszą zaliczyć ceny, z którymi do przetargu na modernizację Uranii przyszli potencjalni wykonawcy. A przyszło ich czterech.

Najniższą cenę za realizację inwestycji przedstawiła spółka Mirbud. Oczekiwana kwota przewyższa jednak tę zaplanowaną o ok. 20 mln zł, czyli 194,7 mln zł. Kolejną kwotą jest 211,6 mln. Taką ofertę złożyło konsorcjum ALSTAL Grupa Budowlana. Unibep SA za wykonanie prac chce 224,9 mln złotych, a Budimex SA około 238,7 mln zł.

Wysokie oczekiwania potencjalnych wykonawców wynikają z zakresu prac. Z dotychczasowego obiektu pozostanie praktycznie szkielet, co pozwoli zachować historyczny kształt. Reszta zostanie wybudowana od podstaw. Prace mogą się zacząć w drugim kwartale tego roku i potrwać do jesieni 2023 roku.

W głównej bryle zlokalizowane będzie wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu. Będzie zlokalizowane ponad cztery metry niżej niż obecne, a widownia ma liczyć 4045 miejsc.

Z tą bryłą połączona będzie kolejna, mniejsza. A w niej znajdą się m.in. sale treningowo-rozgrzewkowa z miejscami na widowni dla 500 osób, podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno–szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek. Poza przebudową hali w projekcie ujęta została budowa lodowiska zewnętrznego i parkingu podziemnego.

Skąd miasto chce zdobyć brakujące kolejne 20 milionów złotych na remont Uranii?

— Wstępnie planujemy zwiększyć budżet na modernizację hali Urania, ale musimy mieć zgodę Rady Miasta na zmianę. Dodatkowe środki moglibyśmy pozyskać ze sprzedaży nieruchomości w tym i w kolejnym roku — odpowiada Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie.

SKŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Turbo #3064343 13 kwi 2021 10:09

  Ja bym sprzedał stadion stomilu i boisko treningowe obok. "Duma" Warmii już dumą nie jest, partactwo i tyle. Po co im boisko, na orlikach lepiej grają.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. dis #3064128 9 kwi 2021 07:58

  Urania może była dumą miasta za komuny. Teraz żeby cokolwiek to było warte, to powinno być o wiele wieksze. Skoro nie mogą się tam odbywać imprezy sportowe na wysokim poziomie to po cholerę ładować w to pieniądze...

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Andrzej711 #3064116 8 kwi 2021 17:47

   Tak jest z każdymi przetargami, szczególnie jak "wygrywają" te najtańsze. Po podpisaniu umowy z kontrahentem na BANK potem wyliczenia są analizowane na nowo i "WYKONAWCA" stwierdza, że jednak za mało, i D..A, trzeba jednak dopłacić i CO ??? dalej, MIASTO-PREZYDENT znowu w czarnej D. Taką sytuację nie raz mamy z przetargami w Olsztynie. Tak jest i z TRANWAJAMI, panie-panowie z RATUSZA.

   Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

   Unia Europejska

   VISA MASTER CARD