Warmia i Mazury: Rozpoczęły się szczepienia osób dializowanych

2021-03-17 11:31:35(ost. akt: 2021-03-17 16:54:01)

Autor zdjęcia: rpo.gov.pl

Dziś (17 marca) w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczęły się szczepienia osób dializowanych, natomiast w przyszły poniedziałek chorych onkologicznie.
W poniedziałek (15 marca) ruszyły pierwsze szczepienia z grupy 1B, czyli osób przewlekle chorych, których stan zdrowia zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19.

Kogo dotyczą?


- pacjentów dializowanych z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
- pacjentów z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
- pacjentów po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne,
- pacjentów poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej

W poniedziałek (15 marca) minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że do grupy włączone zostały także osoby chorujące na cukrzycę.

Jak wygląda harmonogram szczepień osób z grupy 1B w województwie warmińsko-mazurskim?


— Dziś zaczynają się szczepienia osób dializowanych, a od przyszłego tygodnia pacjentów onkologicznych. W dalszej kolejności w planie są szczepienia osób, które dołączyły do grupy 1b, czyli diabetyków — wyjaśnia Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego.

Obecnie w warmińsko-mazurskim trwają szczepienia osób w wieku 69 lat, którym podawana jest szczepionka AstraZeneca z dodatkowej puli 10 tys. dawek.

— Do naszego województwa docierają kolejne partie szczepionek firmy Pfizer, których przez pewien czas brakowało. Dzięki temu kontynuowane są na nowo szczepienia osób w wieku 70 plus — dodaje Krzysztof Guzek.